Dálnice D3: Místo PPP projektu evropské peníze

Nebude se stavět za soukromé peníze v rámci pilotního projektu PPP, který nedávno zrušil ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Stavba úseku dálnice D3 od Veselí nad Lužnicí k Českým Budějovicím se tudíž musí financovat jinak.

dálnice D3
29.3.2013 8:17   |  

Ředitelství silnic a dálnic proto zařadilo osmnáctikilometrový úsek mezi takzvané náhradní projekty pro čerpání evropských peněz. Dlouho opomíjená dálnice D3 tak těží z faktu, že stát potřebuje co nejrychleji utratit peníze z evropských fondů a zoufale hledá jakoukoli příležitost.

Přebytek evropských peněz (šance k čerpání je do konce roku 2015) způsobily mimo jiné problémy se severočeskou dálnicí D8, která z evropských programů vypadla. Unie navíc uplatnila plošnou korekci deseti procent na všechny stavby, stát však má šanci peníze utratit jinde. D3 se tak zařadila vedle opravy D1 k největším náhradním projektům. Náklady jsou odhadovány na pět miliard korun. „D3 je nyní naše priorita, navíc je velký tlak z Rakouska dotáhnout rychlé spojení až na hranici,“ uvedl šéf ŘSD David Čermák.

Náhradní projekty ŘSD

necelé dva roky. |

výměna svodidel na komunikacích D5, D2, R6, R10 a R35
dálnice D1: modernizace
dálnice D1: výstavba Přerov–Lipník
dálnice D3: Borek–Úsilné, Veselí nad Lužnicí–Bošilec
R49: Hulín–Fryšták
R35: Hradec Králové–Opatovice
I/11: Nebory–Bystřice

Čtěte také:

Jančura navrhuje D1 rozbít a zalít asfaltem

Stát šetří - kilometr české dálnice bude už „jen“ za 126 milionů

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web