Dálnice do Vídně nebude, Češi dostaví jen dvouproudou silnici

Spojení do Vídně přes Mikulov bude hotové do roku 2018. V Česku půjde o dvouproudou silnici, protože doprava je tu slabší než v Rakousku. Na dnešním briefingu po jednání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař s tím, že dálniční spojení není třeba. Hlavní změnou proti dnešnímu stavu na české straně tak bude obchvat Mikulova.

Silnice I/52 bude nadále tvořit základ silničního spojení z Brna do Rakouska
22.9.2014 14:20   |  

„Není to tak, že by Česká republika chtěla šetřit, vycházíme ze společné vize,“ řekl Prachař. Hlavním úkolem je prý vytlačit tranzitní dopravu z Mikulova, protože zbytek současné silnice I/52 jinak vede nezastavěným územím. Dvouproudá komunikace tak bude navazovat na stejný typ komunikace vedoucí z Rakouska.

Anketa

Stačí dvouproudá silnice na stávající intenzitu provozu mezi Brnem a Vídní?

Ano   16% Ne   84%

V anketě hlasovalo 1028 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

V Rakousku bude tato silnice dlouhá zhruba 15 kilometrů, zbytek trasy povede po klasické dálnici. Mezi roky 2016 a 2017 bude dálnice z Vídně dokončena vybudováním úseku Schrick - Poysbrunn, uvedl Pröll. Ten bude čtyřproudový a poté bude komunikace k českým hranicím pokračovat jako dvouproudá. Podle něj je vybrané řešení vzhledem k intenzitě dopravy mezi oběma zeměmi racionální. Podobně jako Česko i rakouská strana má zájem zejména na vytlačení tranzitní dopravy ze zastavěných oblastí. Rakouská část komunikace se proto vyhne obci Drasenhofen, dodal.

Na absenci rychlostního silničního spojení s Rakouskem si postěžoval Prachařův stranický kolega a ministr financí Andrej Babiš. „Budeme slavit 25 let od revoluce a v určitém směru je ostuda, že nemáme žádné dálniční spojení do Rakouska a že vlak do Vídně jede čtyři a půl hodiny,“ řekl.

Peněz na stavbu komunikací je přitom dostatek. Loni se na stavby dopravní infrastruktury nevyčerpalo 13 miliard korun a pro příští rok se rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který dnes vláda schválila, zvýší o 20 miliard na 94 miliard korun.


Čtěte také:

Dálniční spojení Česka s Rakouskem bude do roku 2021

Ministerstvo přerušilo stavební řízení na dvou úsecích D3

Klaus Schierhackl: Rakouským dálnicím chybí odpovídající napojení na české straně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web