Dálnice z Vídně má do dvou let vést až k české hranici

Cesta z Vídně na jižní Moravu by mohla být do roku 2018 mnohem pohodlnější a rychlejší. Rakousko totiž plánuje prodloužit dálnici A5 z Vídně směrem k Mikulovu až k české hranici. Po dnešním setkání s českým ministrem dopravy Danem Ťokem to oznámil dolnorakouský hejtman Erwin Pröll. V současnosti dálnice končí zhruba 30 kilometrů před českou hranicí.

ilustrační foto dálnice
15.1.2016 19:34   |  

Datum dokončení celého projektu závisí podle Rakušanů ale i na tom, jak budou na české straně pokračovat práce na projektu dálnice D52 od Brna na Mikulov.

Rakouská dálnice A5 nyní končí za dolnorakouskou obcí Schrick. Do roku 2017 by mělo podle plánů dojít k jejímu protažení k Poysdorfu. V témže roce by mohly začít stavební práce na dalším úseku sahajícím od Poysdorfu k hraničnímu přechodu Drasenhofen/Mikulov, který by měl být hotov v roce 2018.

Dva fáze výstavby

Kvůli nízkému provozu na druhém úseku trasy se uskuteční ale jeho výstavba ve dvou krocích. Nejprve vznikne dvouproudá silnice, která se vyhne obci Drasenhofen, značně jí uleví od dopravy a umožní i zrychlení provozu na trase. Samotný obchvat Drasenhofenu by měl být hotový už na konci roku 2017.

V druhé fázi by se silnice měla rozšířit na čtyřproudou a dosáhnout až k české hranici. Realizace této etapy ale závisí na postupu prací na dálničním projektu D52 na české straně.

Ministr dopravy Dan Ťok dnes po setkání s hejtmanem Pröllem uvedl, že Česko se nyní soustředí hlavně na výstavbu obchvatu Mikulova. Stále ale zbývá vyřešit některé otázky spojené s životním prostředním, uvedl podle APA ministr Ťok.

Rychlejší vlaky

Zrychlit by Rakušané chtěli také železniční spojení mezi Vídní a Českými Budějovicemi. Na trase z rakouské metropole do Gmündu a Českých Velenic bude podle Prölla nutné provést ke snížení celkové doby dojezdu pod dvě hodiny asi tři drážní úpravy. Zájem má spolková země Dolní Rakousko také na výstavbě rychlejší komunikace mezi Českými Velenicemi a Českými Budějovicemi. „Českou stranu se o tom ještě musíme snažit přesvědčit,“ uvedl Pröll.

Rakušanům by to podle hejtmana mohlo přinést výhody například v lepší dostupnosti letiště v Českých Budějovicích, které bude mít podle Prölla v budoucnu „velký význam“.

Dolnorakouská obec Schrick:


Čtěte také:

Klaus Schierhackl: Rakouským dálnicím chybí odpovídající napojení na české straně

Rakousko otevřelo část dálnice do Čech. Cesta na jih se zrychlí

Komise ministerstva dopravy: Silnice do Vídně bude čtyřproudá

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web