DB: Automobilky se sdílení jízd nemusí bát, prodeje jim i tak porostou

Technologické novinky v silniční dopravě, jakými jsou sdílení jízd a vozidel přes mobilní aplikace jako Uber nebo Lyft, nebudou mít navzdory všeobecnému přesvědčení negativní vliv na prodeje automobilů. Tvrdí to alespoň analytici Deutsche Bank, podle kterých sice dojde k poklesu počtu vozidel na silnicích, ale automobilky to na tržbách nepocítí.

Uber - označení nástupní plochy v americkém Portlandu
29.3.2016 14:50   |  

„Panuje obecný názor, že prodeje automobilů poklesnou. My však věříme, že tento názor může být špatný,“ prozradil agentuře Bloomberg Rod Lache, analytik Deutsche Bank a vedoucí skupiny, která zkoumala vliv změn v automobilovém odvětví ve Spojených státech.

Podle analytiků významný narůst sdílených jízd a vozidel, který navíc podpoří rozvoj autonomního řízení, nakonec sníží množství automobilů. Na amerických silnicích by měl počet vozidel poklesnout až o 25 milionů, tedy kolem deseti procent.

Automobilový průmysl se však podle Deutsche Bank nemusí tohoto trendu obávat, jelikož ho má doprovázet zkrácení životnosti automobilů. Ta se má zkrátit kvůli výraznějšímu vytížení, u sdíleného vozidla dokonce na pouhé tři roky. Automobilky se tím navíc stanou odolnější vůči cyklickému vývoji ekonomiky.

„Zjistili jsme, že prodeje aut v USA podle každého scénáře vzrostou, jelikož životnost vozů záleží na ujetých mílích,“ tvrdí analytici. „Každý sdílený vůz najezdí více mílí (o 10 až 20 procent) než šest až devět soukromě vlastněných aut, které nahradí, dohromady.“


Čtěte dále:

Uber žaluje konkurenta, měl si u něj objednat statisíce falešných jízd

Uber se spojil s konkurencí Uberu. Do Lyft nalije půl miliardy dolarů

Lukáš Kovanda: Mladé už auta nebaví, Česko tím utrpí

Autor: mic redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web