Deutsche Bahn přijde o poslední monopol: na rychlovlaky ICE

Fotogalerie Superrychlé vlaky ICE dosud neměly na kolejích konkurenci. Nyní však německé státní dráhy přijdou o monopol i na dálkovou osobní přepravu, kde dosud dominovaly. Na koleje přichází soukromý přepravce MSM a z Kolína do Berlína a do Hamburku chce jezdit za 19,90 euro. To jsou pro Deutsche Bahn špatné zprávy, státní podnik jezdí tutéž trasu nejlevněji za 29 euro.

 ICE express na Hlavním nádraží v Berlíně. Dalších 12 fotografií v galerii
2.3.2012 16:47   |  

„Chceme začít na začátku podzimu,“ oznámil v pátek Niko Maedge, šéf společnosti MSM se sídlem v Kolíně nad Rýnem. „Budeme nabízet variabilní cenový systém podobný nízkonákladovým aerolinkám,“ upřesnil.

Expresy ICE překonávající rychle dlouhé vzdálenosti jsou přitom poslední zbývající monopol Deutsche Bahn v osobní přepravě. Boj o regionální tratě svádějí státní dráhy proti soukromníkům už dlouho, ale rychlé spoje ICE a IC dosud neměly konkurenci. Jde o lukrativní byznys, který drahám ročně vynáší obrat kolem 3,8 miliardy euro.

Dosavadní pokusy nabourat tenhle zbývající monopol zatím neuspěly. Jako poslední vyzyvatel se před rokem objevila společnost Hamburg-Köln-Express (HKX). Firma s americkým investorem v zádech se pokoušela prorazit na stejné trase Kolín-Hamburk, na kterou se teď chystá MSM. Firma měla v plánu nakoupit použité rakouské vlaky, nechat je levně opravit v Polsku a začít s nimi jezdit v září. Zůstalo ale zatím jen u plánů a žádný vlak na podzim nevyjel. Podle posledních informací vlaky HKX stále posuzuje státní úřad vydávající povolení pro provoz na německých kolejích.

Maedge z MSM ale tvrdí, že vlaky už má k dispozici a mají všechna potřebná povolení. O jaký typ vlaků jde zatím drží v tajnosti. Prozradil jen, že mezi Kolínem a Hamburkem bude jezdit celkem 30 vagonů a čtyři lokomotivy.


Čtěte také:

„Rakouský Jančura“ Stefan Wehinger vyhlásil státním drahám cenovou válku Railjety? Rozhodneme brzy, tvrdí Němci


Na rozdíl od HKX má MSM už s dálkovou přepravou zkušenosti. Už pět let vypravuje každou zimu zvláštní víkendové vlaky z Hamburku do lyžařských středisek v Rakousku. Z Kolína do Hamburku a Berlína chce firma MSM provozovat dva spoje za den. Pro srovnání: na stejné trase jezdí denně 40 spojů Deutsche Bahn. Cesta s MSM má trvat mezi čtyřmi a pěti hodinami, tedy o něco málo déle než vlakem státních drah.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web