Deutsche Bahn vymáhá po kartelu aerolinek přes tři miliardy dolarů

Nákladní divize Deutsche Bahn chce po kartelu 13 aerolinek vymáhat přes tři miliardy dolarů. Společnosti včetně Air France-KLM, British Airways či Lufthansy měly německého železničního dopravce poškodit tím, že uměle navyšovaly ceny za leteckou přepravu zboží.

Ilustrační foto
1.12.2014 11:47   |  

Deutsche Bahn chce dnes rozšířit svou žalobu, podanou loni v Německu. V rámci ní po aerolinkách požadovala přes 1,5 milionu dolarů, řekl deníku Wall Street Journal zdroj z vedení společnosti. Dalších 370 milionů dolarů Deutsche Bahn vymáhá v odděleném soudním sporu v USA.

Obviněné aerolinky patří ke skupině více než 30 společností, které se mezi léty 2000 a 2006 dohodly na umělém zvyšování palivových příplatků a bezpečnostních poplatků. Úřady v USA, Evropě, Austrálii a Jižní Koreji jim za to v následujících letech vyměřily pokuty přesahující tři miliardy dolarů. Všech 13 aerolinek přiznalo vinu a devět jejich představitelů skončilo za mřížemi nebo se nevyhnulo vysokým pokutám.

Žaloby Deutsche Bahn jsou zřejmě jedním z posledních sporů, které po odhalení kartelu následovaly. Aerolinky už přistoupily na vyrovnání ve výši jedné miliardy dolarů, to ale železničářům nestačí. „Bylo prokázáno, že nás podvedli,“ řekl listu člen správní rady Deutsche Bahn Gerd Becht.

Pozici Deutsche Bahn ve sporu může posílit nedávné zveřejnění verdiktu Evropské unie nad aerolinkami. Brusel vyměřil 15 aerolinkám pokutu 799 milionu eur za „provozování celosvětového kartelu“.


Čtěte také:

Stávkou hrozí i druhé odbory Deutsche Bahn, začíná boj o vliv

Dodavatelé plynu si prý mezi sebou domlouvali ceny. Je mezi nimi ČEZ

Kartel? EK vyšetřuje některé výrobce nákladních aut

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web