Dillí chce vyčistit vzduch, zkouší to stejně jako Peking

Indické hlavní město Dillí zahájilo ambiciózní projekt, který má snížit rekordně vysoké znečištění ovzduší tím, že na dva týdny omezí počet vozidel na silnicích. Dillí zkouší model, který čínský Peking uplatnil během letních olympijských her v roce 2008 - pouštět na silnice střídavě obden vždy jen automobily sudých nebo lichých poznávacích značek.

Dopravní špička v indickém Dillí
1.1.2016 9:28   |  

Podle agentury AP se dnes v Dillí zdálo, že většina automobilů nově zavedené pravidlo dodržuje a provoz byl o něco slabší, než obvyklý chaos ranní špičky. Ovšem na tom se mohla podepsat i skutečnost, že dnes všechny školy a mnoho úřadů mají novoroční volno.

Městská vláda minulý týden zveřejnila celou řadu výjimek z nových pravidel, které se vztahují na vysoké politiky, soudce, policisty a vězeňské činitele, stejně jako na ženy a nemocné osoby. Pravidla také neplatí pro jednostopá vozidla, jako jsou motorky a skútry. I tak ale jde o nejvýraznější snahu o boj proti znečištění ovzduší od soudního nařízení z roku 1998, podle něhož veškerá hromadná doprava v Dillí musí jezdit na plyn.

Světová zdravotnická organizace (WHO) loni jmenovala Dillí jako nejznečištěnější město na světě. Nejhorší situace pravidelně nastává v zimě, kdy šedé nebe a hustá smogová pokrývka metropoli halí už od časných ranních hodin. Dillí má asi 14 milionů obyvatel a odhadem 7,5 milionu registrovaných vozidel.


Čtěte také:

íňané kupují horský vzduch v plechovce. Nechtějí se dusit smogem

Peking se i přes přísná opatření dále dusí hustým smogem

Sever Itálie dusí smog, radnice omezily automobilovou dopravu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web