Dopravě zbývá v evropských fondech třetina peněz. Celkem 44 miliard

Rok před definitivním uzavřením operačního programu Doprava zbývá Česku vyčerpat z evropských fondů na dopravní stavby 44 miliard korun. Uvedl to ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Tomáš Čoček. Nedočerpaná suma představuje téměř třetinu všech peněz, na které si mohli Češi od roku 2007 sáhnout. V jejich úplné utracení proto už nevěří ani zarytí optimisté.

 ilustrační foto
12.12.2014 8:34   |  

Příští rok bude nicméně ve znamení snahy dočerpat co nejvíce. To se projevilo i v rozpočtu SFDI, který bude mít k dispozici až 94 miliard korun. Částka je to ale spíše teoretická, podobnou sumu se dosud nikdy nepodařilo prostavět.

Nejtučnějšími roky byly 2008 a 2009, kdy se prostavělo shodně 88 miliard korun. Čerpalo se však z bohaté zásoby připravených staveb, v posledních letech stát přípravu zanedbával. Fond dopravy proto jako se základní částkou počítá pro příští rok s 67 miliardami.

„Co je nad to, je otazník. Pokud se nám ale podaří vyčerpat 85 miliard, pak vyčerpáme i celý operační program Doprava,“ řekl Čoček.


Čtěte také:

Středoevropští prezidenti chtějí evropský fond pro dopravu

Prioritou nového šéfa ŘSD bude pražský okruh

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web