Dopravní podnik dosáhl zisku přes miliardu, musí ale platit staré dluhy

aktualizováno Pražský dopravní podnik (DPP) v loňském roce hospodařil se ziskem 1,255 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků hospodaření, o kterém dnes jednalo představenstvo DPP. ČTK to potvrdil dobře informovaný zdroj blízký vedení podniku. Peníze použije dopravce na úhradu ztrát z uplynulých let.

Tramvaj na pražském Trojském mostě, ilustrační foto
14.3.2016 17:16   |  

Předloni hospodařil DPP se ziskem 316 milionů korun, Praha ale firmu dotuje více než 11 miliardami korun ročně. Výsledek hospodaření musí projednat ještě dozorčí rada DPP a pražští radní, kteří jsou valnou hromadou podniku.

„Jsem rád, že došlo ke zlepšení ekonomické kondice DPP a díky tomu může dojít ke snížení kumulované ztráty, která vznikla za působení našich předchůdců,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš uvedl, že výsledek hospodaření je znakem stability. „Výsledek ukazuje, že po řadě složitých let je naše společnost stabilizovaná a hospodaří efektivně,“ dodal.

ODS: Není to zisk

Podle opozičního zastupitele a předsedy pražské ODS Filipa Humplíka ale nejde ve výsledku hospodaření o zisk. „Chlubit se takzvaným ziskem DPP je zcela mimo realitu. ČSSD si asi převzala optiku Andreje Babiše, který dotace také běžně započítává do zisku svých firem. DPP provozuje službu veřejnosti, tudíž je už z podstaty dotován z rozpočtu města. O zisku se v jeho případě nedá hovořit,“ uvedl Humplík.

Hospodářský výsledek za rok 2015 dopravce použije na umoření dluhu z předešlých období, který dosáhl až 1,522 miliardy. DPP totiž v minulosti, s výjimkou loňska a předloňska, končil ve ztrátách. Podle informací ČTK údajně loni zisk skokově narostl mimo jiné také kvůli nižší proinvestované částce.

V loňském roce DPP však uspořil například v rámci samotného provozu prostředků MHD, a to asi 34,2 milionu korun. Prostředky uspořil například nákupem levnější elektrické energie a nafty. V roce 2015 ujely dopravní prostředky DPP celkem 167,450 milionu kilometrů. Dopravní podnik je největší pražskou firmou a zaměstnává zhruba deset tisíc lidí. Provozuje tři linky metra, tramvaje i autobusy, stará se rovněž o lanovku na Petřín a lanovku v ZOO v Troji.


Čtěte také:

V Praze se loni více jezdilo. DPP spustí placení jízdenek kartou

EMS kontruje žalobou kvůli Lítačce, viní Prahu ze zneužití know-how

DPP chce zrušit smlouvu na reklamní plochy v metru

Autor: čtk, paj

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web