Dráhy chtějí spojit vlaky Railjet s lokomotivou od Škody

České dráhy (ČD) se nevzdávají myšlenky na spojení nových lokomotiv Škoda a rychlovlaků Railjet od Siemensu. Dopravce nyní vážně uvažuje o využití opce na nákup osmi railjetů, k nim přitom počítá výhradně se škodovkami. Deníku E15 to řekl člen představenstva drah Miroslav Šebeňa.

 Railjet v Praze
24.4.2013 10:56   |  

To je rozdíl oproti první várce sedmi siemensovských vlaků, které už si dráhy objednaly. Tahat je budou lokomotivy Taurus, rovněž od německého výrobce. I pro ně se původně počítalo se škodovkami, ty však dosud nemají všechna potřebná povolení.

Celý plán má ale několik háčků: plzeňská Škoda Transportation a Siemens jsou na poli železničního průmyslu přímí konkurenti. Zatím jako jediné dvě firmy na světě disponují lokomotivou, která splňuje nové evropské normy TSI. Vlak a lokomotiva se přitom musejí pro společný provoz uzpůsobit, konkurenti by si mimo jiné museli částečně zpřístupnit software.

Důležitá proto bude role ČD, které se budou snažit přimět oba kohouty k dohodě. Na obě strany mohou apelovat z pozice dobrého zákazníka. Pro Škodu by navíc účast na projektu byla reklamou. „Jsme samozřejmě ochotni lokomotivu pro zákazníka uzpůsobit,“ uvedla mluvčí Škody Lubomíra Černá.


Čtěte také:

Dráhy nasadí railjety už v červnu příštího roku

Dozorčí rada ČD schválila nákup sedmi RailJetů

Dráhy chtějí pět railjetů na linku do Rakouska


Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web