Dráhy oprášily Esmeraldu, bude z ní vlak pro děti

Fotogalerie Má zelenou barvu a existuje v jediném exempláři. Motorák zvaný po stejnobarevné hrdince mexické telenovely Esmeralda. A stejně jako ona se i český vlak dočká po řadě ústrků šťastného konce. Organizátor pražské integrované dopravy ROPID se dohodl s Českými drahami, že unikátní zelená souprava bude v létě jezdit jako dětský vlak z Prahy kolem hradu Okoř do Slaného a zpět.

Unikátní motorák Esmeralda Dalších 6 fotografií v galerii
27.3.2014 19:53   |  

Po dvou letech odpočinku v rakovnickém a lounském depu byl vlak na trati poprvé k vidění tuto středu při testovací jízdě. Měřilo se například, zda se vejde k nástupištím. „Souprava bude speciálně upravena pro děti. Uvnitř i z venku bude plná dětských motivů, uvnitř bude dětský koutek a spousta dalších překvapení pro děti. Bude to takový hrací vlak,“ uvedl manažer projektu za ROPID Ondřej Kubala.

Dětský vlak bude jezdit v sezoně o víkendech a svátcích namísto tradičního cyklovlaku. Ani cyklisté ovšem nepřijdou zkrátka, v soupravě bude řazen i jejich vagon. Tradiční cyklovlak směr Okoř vyjede letos poprvé už tuto sobotu, Esmeralda ho vystřídá někdy v průběhu jara. Loni vlak svezl přes šest tisíc cestujících a sedm set kol.

Esmeralda vznikla v roce 2001 v šumperských dílnách Pars nova přestavbou klasické červené lokálky poničené nehodou. Jde o prototyp. „Poznatky z této rekonstrukce byly použity při přestavbě vozů řady 810 na řadu 814, tedy jednotky Regionova,“ píše Wikipedie. Žluté Regionovy následně zaplavily české lokální tratě. Zelený vlak před svým odstavením byl k vidění na tratích kolem Rakovníka. Přísně železničářsky vzato je Esmeralda pouze první tažný vůz soupravy. Na druhé straně vlaku je rovněž unikátní a o rok mladší prototyp řídícho vozu zvaný Kasandra, uprostřed je klasický vagon.

„Jednotka byla v depu v Lounech a je provozní. Bez větších nákladů ji tedy lze nasadit na spoje Praha - Noutonice - Slaný jako cyklovlak, respektive dětský vlak,“ uvedl mluvčí drah Radek Joklík. Bez zajímavosti není ani zmíněná trať. S výjimkou letního víkendového cyklovlaku zde byla osobní doprava zrušena už před lety. Klíčový význam ale má pro nákladní dopravu, mimo jiné se tudy dopravuje letecké palivo na Letiště Praha. V létě jde až o tři vlaky s palivem denně.

Esmeralda bude první dětský vlak, zaměření na cestující s dětmi je ale patrné u všech dopravců. Dráhy mají ve vlacích dětské oddíly, v pendolinu jsou jejich součástí i hry, objednané Railjety ČD budou mít i dětské kino. Konkurenční Student Agency zase dnes oznámila, že začne na své spoje nově nasazovat vagony s hernou. Na druhé straně se prosazují i takzvané tiché oddíly, kde je třeba zapovězeno telefonování.


Čtěte také:

Stříbrný šíp nabral roční zpoždění, na koleje se dostane v září

Ve Velenicích opraví unikátní německou parovku

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web