Dráhy prohrály soud s ministerstvem kvůli vydání dat RegioJetu

E15 exkluzivně České dráhy prohrávají s ministerstvem dopravy nula jedna. Městský soud v Praze totiž zamítl první ze dvou žalob, kterou na svého majitele dráhy podaly kvůli vydání citlivých čísel konkurenci. Údaje o dotacích a nákladech na jednotlivé tratě si na ministerstvu vyžádal podnikatel Radim Jančura, majitel konkurenčního RegioJetu. Data mu nakonec koncem roku 2012 vydal tehdejší ministr Pavel Dobeš. Jančura se přitom opíral o zákon o svobodném přístupu k informacích.

RegioShark na testovací dráze u Velimi
12.9.2014 7:17   |  

Drahám vadilo, že je ministerstvo nepřizvalo jako účastníka řízení. Městský soud dal nyní za pravdu ministerstvu. „Soud potvrdil náš právní názor a do budoucna vyjasnil, že proces poskytování informací je výhradně vztahem mezi žadatelem o informace a příslušným úřadem. Nemůže do něj tedy vstupovat nikdo další, a to ani pokud by se ho předmětná informace přímo dotýkala,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Jenže dráhy zbraně neskládají a proti rozsudku hodlají podat kasační stížnost. Paralelně běží druhá žaloba drah, kterou zatím bez verdiktu řeší jiný senát městského soudu. V té dráhy napadají samotné vydání údajů konkurenci, neboť podle
jejich názoru šlo o porušení obchodního tajemství. Ministerstvo se naopak odvolává na zmíněný zákon o svobodném přístupu k informacím.

Ačkoli v době vzniku sporu stáli na obou stranách jiní lidé, o obroušení hran mluvit nelze. Dráhy chtějí žalobu na svého majitele dotáhnout do konce, o stažení neuvažují. Podle mluvčího ČD Radka Joklíka se nemohou „s ohledem na povinnost jednat s péčí řádného hospodáře“ chovat jinak.

Ministerstvu kromě rebelie podřízené firmy vadí i jiná skutečnost. „Zarážející je fakt, že České dráhy na tento spor s ministerstvem využívají externí právní kancelář, přestože mají vlastní právní odbor,“ uvedl Neřold. Dráhy zastupuje advokátní kancelář Vyroubal Krajhanzl Školout.


Čtěte také:

Prolomily ztrátu. České dráhy v pololetí vykázaly zisk 158 milionů

Pendolina spojí Prahu s Košicemi. Zkrátí cestu o hodinu

Dozorčí rada ČD je pro další emisi bondů

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web