Dráhy vydaly dluhopisy za víc než tři miliardy, penězi splatí staré dluhy

České dráhy vydaly dluhopisy za více než tři miliardy korun (115,2 milionu eur). Společnost je hodlá využít ke splacení starých dluhů. Jde o dvě emise se splatností do sedmi a do 20 let s ročním úrokem 1,89 procenta a třemi procenty.

City Elefant
3.6.2015 16:44   |  

„Standardní cestou v předstihu refinancujeme dřívější půjčky, které budou splatné letos a příští rok. V prvních dvou tranších jsme získali zhruba třetinu potřebné částky, a to za podstatně výhodnějších podmínek než u předchozích dluhopisů,“ uvedl předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Hlavním manažerem emise byla Erste Group Bank.

Celkové zadlužení skupiny Českých drah loni vzrostlo na 36 miliard korun. Čistý dluh je podle mluvčího firmy Radka Joklíka ve skutečnosti o něco nižší.

V první tranši vydaly dráhy dluhopisy za 37,7 milionu eur se splatností sedm let, zbylých 77,5 milionu připadá na druhou tranši se splatností do 20 let. Kromě výhodnějšího úročení podle Krtka dosáhly dráhy i delší doby splatnosti, což je pro dopravce v dlouhodobém horizontu nákladově výhodné. Aktuální finanční operace nezvýší čistý dluh společnosti, dodal Krtek.

Na rozdíl od propadu v uplynulých dvou letech si letos státní železniční dopravce dokázal udržet investiční rating. Agentura Moody's jej ponechala na úrovni Baa3 se stabilním výhledem. Drahám pomohly loňské hospodářské výsledky, když se skupina vymanila z dvoumiliardové ztráty a přehoupla do zisku 156 milionů korun.


Čtěte také:

Dráhy si zachovaly investiční rating

ČD zlepšily hospodaření, skupina je v zisku 156 milionů korun

Zadlužené dráhy přibrzdí nákupy nových vlaků

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

NASA vyzkoušela části rakety, která lidstvo dopraví k Marsu

NASA vyzkoušela části rakety, která lidstvo dopraví k Marsu Video

Americký NASA otestoval podpůrný raketový motor na pevné palivo, který hodlá použít při následujících misích rakety Space Launch Systém (SLS) – historicky nejsilnější rakety,… více

Komerční prezentace
Mobilní web