EU proplatí další velký český železniční projekt | E15.cz

EU proplatí další velký český železniční projekt

EU proplatí další velký český železniční projekt
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková
14. května 2013 • 16:43
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zaznamenala další úspěch při čerpání evropských peněz. Evropská komise české železnici proplatí dvacetikilometrový úsek třetího koridoru ze Zbiroha do Rokycan. Fakticky hotová stavba, s níž se započalo v roce 2009, si vyžádala 5,4 miliardy korun, z toho unie dodatečně pošle 2,9 miliardy.

Správě železnic už takto u komise prošlo celkem 13 takzvaných velkých projektů. Za velké projekty, které musí automaticky putovat do komise, se považují stavby s celkovými náklady 50 milionů eur a více.

U menších staveb stačí pouze schválení českým ministerstvem dopravy. U Evropské komise už takto prošla například elektrizace tratí Letohrad – Lichkov a Zábřeh – Šumperk nebo výstavba koridorů Planá u Mariánských Lázní – Cheb a Votice – Benešov. Pokud jde o počet schválených velkých projektů, vítězí Správa železniční dopravní cesty nad Ředitelstvím silnic a dálnic v poměru 13:5.

Úředníci ministerstva dopravy to ale považují za logické, neboť koridory se vesměs staví v původních trasách, dálnice naopak vznikají na zelené louce. Všechny procedury jsou tak složitější.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!