Evropské železnice jsou blíže liberalizaci, dohoda může být za měsíc

Jednání o unijním čtvrtém železničním balíčku by se mohla uzavřít během března nebo dubna. Ta v současné době probíhají v takzvaném trialogu mezi vládami členských zemí, Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Stínový zpravodaj liberální frakce pro tuto legislativu, europoslanec Pavel Telička, nepovažuje aktuálně dohodnutý kompromis za dostatečnou liberalizaci evropských železnic.

Vlaky ÖBB
4.3.2016 15:30   |  

Čtvrtý železniční balíček je soubor legislativních opatření, který měl oslabit dominantní postavení státem vlastněných společností na železničním trhu. Jedním z důležitých bodů přitom měl být udělování zakázek ve výběrovém řízení. Jenže k němu přidal Evropský parlament výjimky, které ještě výrazně rozšířili zástupci evropských ministerstev dopravy v Radě EU.

Podle těchto výjimek by úřady mohly přímo udělovat na železnici dopravní zakázky, pokud by to zdůvodnily „relevantními strukturálním a geografickými charakteristikami trhu a železniční sítě“. Další možností by byl případ, kdyby takto udělená zakázka zlepšila kvalitu nebo výhodnost služeb v porovnání s předchozí smlouvou.

„Kdyby tohle bylo výsledkem, mohl bych jakýkoliv členský stát přijít se zdůvodněním, které by umožňovalo dát z ruky kontrakt téměř kdykoliv,“ řekl serveru E15.cz europoslanec Pavel Telička, který se účastní jednání takzvaného trialogu. V něm se setkávají zástupci Rady tří unijních institucí, aby našli shodu nad připravovanou legislativou. Tu totiž musí schválit jak evropští ministři dopravy, tak Evropský parlament.

Státy proti liberalizaci

A právě legislativní sbor kope spíše za tu liberálnější podobu evropských železnic. „Nálada v Radě skutečnému otevření trhu nakloněná není,“ myslí si Telička. „Členské země jsou pod tlakem svých svých často státem placených železničních společností.“ Těch je podle europoslance velká většina a patří mezi ně i Česká republika.

Telička s dosavadním stavem jednání zatím spokojený není. Připouští ale, že evropští ministři dopravy už svoje pozice korigovali a v podmínkách pro výjimky z povinnosti veřejných zakázek mělo dojít k „výraznému posunu“. Přesné detaily případných kompromisů ale kvůli probíhajícímu jednání zatím ale nechce zveřejňovat. Případná dohoda by mohla přijít v průběhu následujících dvou měsíců.

Pravděpodobně v ní bude i ustanovení, podle které by společnost měla v případě zahájení převzetí dopravní zakázky od svého předchůdce převzít zaměstnance, kteří na dané trati pracovali. Český europoslanec se obává toho, že by to v případě menších firem mohlo vést k propouštění dosavadních vlastních pracovníků.


Čtěte také:

Slováci spustili liberalizaci železnice. První tendr láká i české dopravce

Česko podporuje liberalizaci evropského železničního trhu

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web