Formulový šampion Niki Lauda se napočtvrté vrací do leteckého byznysu

Trojnásobný mistr světa formule 1 a zároveň trojnásobný vlastník aerolinek Niki Lauda zkouší opět své štěstí. V závěru loňského roku ovládl rakouského provozovatele VIP letadel Amira Air.

Niki Lauda
10.1.2016 6:17   |  

Lauda transakci popsal tradičně suše: „Ronny Pecik (exmajitel Amira Air) se mě zeptal, zda bych měl zájem. Podíval jsem se na to a souhlasil jsem,“ prohlásil podle deníku Die Presse. Cenu transakce neupřesnil. „Bylo to šíleně drahé,“ řekl jen.

Provozovatel soukromých tryskáčů Amira Air vznikl v roce 2004. Společnost sídlící na vídeňském letišti Schwechat nabízí zákazníkům k pronájmu 12 letadel a zaměstnává 70 lidí.

Lauda hodlá nastartovat expanzi aerolinek. „Rakouské firmy provozující soukromé tryskáče jsou skvělou věcí, protože letadla se zkratkou OE mohou létat všude na světě,“ řekl s odkazem na rakouskou tradici neutrální země.

Velká chyba

Tehdejší dvojnásobný mistr světa ve formuli 1 založil svou první leteckou společnost v roce 1979. Lauda Air pronajímající dva letouny neprorazila. O devět let později se Lauda vrátil a aerolinky se stejným názvem zahájily lety na Dálný východ.

Ve firmě v následujících letech získaly menšinové podíly rakouské Austrian Airlines a německá Lufthansa. V roce 2001 pak rakouský národní dopravce svého menšího konkurenta převzal. Lauda to později označil za svou „velkou chybu“.

O dva roky později Lauda začal nanovo. Se společností flyniki, později přejmenovanou jen na Niki, se ale opakoval stejný scénář jako v případě prvního Laudova pokusu. Zprvu menšinový partner Air Berlin firmu v roce 2011 plně ovládl.


Čtěte také:

Zájem o soukromé lety u manažerů roste. Začali je využívat i Češi

Bohatství se už v Číně nenosí, poznali i výrobci soukromých tryskáčů

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web