Francie postaví Orient Express pro 21. století

Fotogalerie Francouzská železniční společnost SNCF plánuje obrodu legendárního vlaku. Orient Express 21. století by mohl spatřit světlo světa do pěti až deseti let. „Takový projekt vyžaduje dost času. Každá obroda velkých značek si žádá čas,“ uvedl Patrick Ropert, šéf pobočky Orient Express, kterou nedávno SNCF založila.

 Orient express v Praze Dalších 7 fotografií v galerii
15.9.2014 9:30   |  

Vlak by měl podle firmy nadále symbolizovat luxus. Jednotlivá kupé budou uzavřená. Nebudou tam salonní vozy s čalouněnými sedadly ani jídelní vůz - ten se změní v jakousi terasu, aby byla usnadněna konverzace mezi vedlejšími stoly. V plánu jsou široká okna.

„Ještě je brzy hovořit o tom, kde a jak bude vlak jezdit. Představujeme si jakousi okružní cestu po kolejích,“ uvedl Ropert.

Původní secesní Orient Express vyzdobili například umělci René Prou či René Lalique. Také moderní verze se bude inspirovat stylem secese, ale v současném duchu, uvedl Ropert. Na novém Orient Expressu by měl spolupracovat například výrobce luxusních zavazadel Moynat, šéfkuchař Yannick Alléno vyznamenaný třemi michelinskými hvězdičkami, či výrobce parfému Guerlain.

Společnost SNCF pracuje na novém vlaku od roku 2011. Odkoupila od skupiny Accor, která vlastní Společnost lůžkových vozů, sedm historických vagonů, které jezdily na kolejích téměř sto let. „Společně s šéfem SNCF Guillaumem Pepym jsme si řekli, že Orient Express je naše dědictví, že to je součást železniční historie Francie a SNCF,“ poznamenal Patrick Ropert. Výši předpokládaných investic neuvedli; známá by měla být zhruba do roka.

Vlak zaplatí z licence

Francouzská SNCF, vlastník značky Orient Express, podepsala kontrakt s anglickou společností, která tak může nadále používat název Venise-Simplon Orient Express. Realizaci nového vlaku mají zaplatit příjmy z licence. SNCF plánuje i prodej kolekce lůžkovin Orient Express, kterou vytvořil zásobovatel luxusních hotelů Treca Interiors.

Nový Orient Express už má své logo, kulaté a inspirované znakem zobrazeným na vagonech.


Čtěte také:

Maďarsko začne provozovat luxusní Orient Express do Teheránu

Maďarský Orient Express pojede do Íránu. Slibuje luxus

Orient express: legenda, která vedla stoletý boj s pokrokem


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web