GW Train v neděli poprvé vypraví rychlíky, podívejte se na připravené vlaky | E15.cz

GW Train v neděli poprvé vypraví rychlíky, podívejte se na připravené vlaky

Jan Šindelář

Společnost GW Train ze skupiny Jihotrans už v neděli naruší monopol Českých drah v dotované rychlíkové dopravě. Na trať Plzeň – Most vyjede s původně německými motoráky řady 628, které prošly rozsáhlou modernizací v dílnách společnosti CZ Loko. 

Nabídnou například elektrické zásuvky a Wi-Fi připojení k internetu. GW Train nasadí čtyři soupravy. Za deset let trvání smlouvy by měla firma dostat od ministerstva dopravy kompenzaci ve výši zhruba 400 milionů korun. Ministerstvo spočítalo, že ve srovnání s dosavadním provozem Českých drah ušetří 80 milionů.

Podepsáno: České dráhy přišly o monopol, mezi Mostem a Plzní bude jezdit GW Train

Další rozšíření provozu se společnost dočká za rok, kdy vyjede na šumavské lokálky. Po vítězném tendru a téměř dvouletých administrativních průtazích firma nedávno podepsala smlouvu s Jihočeským krajem.

Šumavu budou obsluhovat motorové jednotky z německé rodiny RegioSprinter, které rovněž modernizuje CZ Loko. Mimo jiné jsou osazeny toaletami, které v Německu nebyly potřeba.

Kraj za patnáctiletou objednávku provozu zaplatí společnosti zhruba 2,25 miliardy korun. Kraj by tak měl ušetřit oproti provozu ČD za celou dobu asi 300 milionů.

CEFC je krok od převzetí fotbalového Edenu. Podívejte se, jak stavba stadionu probíhala

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!