Jančura rozjel další kolo boje o čísla ČD

Tahanice o provozní čísla Českých drah (ČD) neskončila. Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura, který nedávno získal od ministerstva dopravy údaje za rok 2010, chce teď informace také za rok 2011.

Radim Jančura
8.3.2013 6:45   |  

„Chceme vědět, jak se ta čísla mění v čase a zda nedochází k nějakému čachrování s pěnězi. Ostatně zveřejňovat by se to mělo každý rok,“ uvedl Jančurův mluvčí Aleš Ondrůj. Zatím není jasné, zda brněnský podnikatel uspěje i tentokrát. Údaje o státních dotacích na jednotlivé tratě v roce 2010 získal po vleklých tahanicích až díky rozhodnutí odcházejícího ministra dopravy Pavla Dobeše.

Proti zveřejňování podrobností o dotacích tvrdě vystupují ČD, neboť čísla považují za své obchodní tajemství. V prvním případě dokonce daly ministerstvo k soudu, který ale dosud nerozhodl. „Poskytnutí těchto informací konkurenčním společnostem znevýhodní národního dopravce a poškodí jeho obchodní zájmy. Náš názor se opírá jak o české, tak o stávající i připravované evropské právo,“ uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.

Podle jeho protějšku z rezortu dopravy Martina Nováka doporučení k vydání či nevydání údajů dává rozkladová komise. Konečné slovo ale bude mít nový ministr dopravy Zbyněk Stanjura, který materiály studuje.

ČD už ale v souboji ztrácejí, neboť komise doporučila čísla vydat. Stanjura má přitom k celé kauze ambivalentní vztah. Na jedné straně ví, že ve smlouvách ČD a státu je obchodní tajemství zakotveno, na druhé straně zastává názor, že kdo obchoduje se státem, nemá mít tajemství.

Tento týden ale pro deník E15 připustil, že bude zřejmě respektovat doporučení komise. Stát dotuje rychlíky ČD čtyřmi miliardami korun ročně. Nejztrátovější je trať Ostrava–Krnov–Olomouc, na kterou stát v roce 2010 doplácel 225 korun na kilometr.


Čtěte také:

Jančura se dohodl s ministrem dopravy na soutěžení dalších tratí

Čísla jsou venku: stát dotuje některé rychlíky stovkami milionů ročně

Dráhy se kvůli dotacím soudí s ministerstvem dopravy


Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web