Jančura si najal superlokomotivy Vectron, chce prodloužit vlaky

Fotogalerie České a slovenské železnice se brzy dočkají nové série lokomotiv. Nejmodernější stroje od Siemensu, které nesou označení Vectron, budou tahat žluté vlaky Regiojetu. Společnost podnikatele Radima Jančury je získá z Rakouska na operativní leasing.

Lokomotiva Vectron v barvách firmy Regiojet Dalších 11 fotografií v galerii
19.11.2014 17:52   |  

Vectrony budou nejprve nasazeny na novou linku Regiojetu z Bratislavy do Košic, první přírůstek z celkových tří kusů chce podnikatel představit už tento pátek v Praze na hlavním nádraží.

„Od prosince příštího roku bychom pak rádi nasadili dalších asi osm Vectronů na naší linku z Prahy na Ostravsko,“ řekl Jančura serveru E15.cz. Podle něj je současná flotila lokomotiv Regiojetu na hranici své kapacity; firma používá devět škodováckých lokomotiv z počátku devadesátých let, které si přivezla z Itálie.

Podle Jančury za akvizicí Vectronů pro českou linku stojí snaha výrazně prodloužit vlaky. Zatímco dnes jezdí většinou sedmivozové soupravy, do budoucna chce brněnský podnikatel vypravovat až patnáctivozové vlaky. V osobní dopravě by tak zřejmě šlo o nejdelší vlaky v tuzemsku. Silné Vectrony přitom mají zaručit, že bude dodržen dojezdový čas.

Univerzální lokomotivu Vectron vyvinul Siemens jako nástupce rodiny lokomotiv Eurosprinter, kam patří i známý Taurus Rakouských spolkových drah.

Provozní rychlost Vectronu je 200 kilometrů v hodině. Siemensovská lokomotiva jako první na světě splnila normy TSI pro interoperabilitu vysokorychlostní železnice. Druhou lokomotivou, která se chlubí stejným úspěchem, je Škoda 109E zvaná Emil Zátopek.


Čtěte také:

RegioJet se nevzdává, znovu usiluje o linku na Slovensko

Soukromí dopravci se kvůli novému zákonu bojí o linku do Ostravy

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web