Kamiony a autobusy v USA možná budou muset mít omezovač rychlosti

Nákladní automobily a autobusy ve Spojených státech v budoucnosti možná budou muset být vybaveny zařízením omezujícím jejich rychlost. S příslušným návrhem tento týden přišlo americké ministerstvo dopravy, podle kterého by takovýto krok mohl zachránit životy a ušetřit pohonné hmoty.

Silniční doprava
28.8.2016 9:40   |  

Ministerstvo uvažuje o rychlostních limitech 60, 65 či 68 mil za hodinu (zhruba 97, 105 a 109 kilometrů za hodinu). Na základě názorů veřejnosti však zváží i další varianty. „Navrhnuté opatření má značné bezpečnostní výhody,“ uvedl ministr dopravy Anthony Foxx. „Kromě záchrany životů je tu i předpokládané snížení spotřeby paliva a emisí, což z tohoto návrhu činí výhru pro bezpečnost, šetření energií a životní prostředí,“ dodal.

Americký svaz pro kamionovou dopravu ATA návrh přivítal. Upozornil, že již v roce 2006 navrhl Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), aby požadoval využívání technologií omezujících rychlost. „Dopravci, kteří již omezovače rychlosti dobrovolně používají, zjistili, že to přináší značné výhody v oblasti bezpečnosti, spotřeby paliva a životnosti zařízení, a to při malém či žádném dopadu na produktivitu,“ uvedl prezident ATA Chris Spear.

Podle návrhu ministerstva by měly být v USA vybaveny omezovačem rychlosti všechny nové nákladní automobily a autobusy o hmotnosti přes 26 tisíc liber (11 793 kilogramů).


Čtěte také:

Konec řidičů? Autonomní kamiony úspěšně projely Evropou a ušetřily palivo

Kamiony v Praze končí, radní schválili zákaz jejich vjezdu do metropole

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web