Klíčový evropský nákladní dopravce PKP Cargo na prodej

25.3.2011 8:59   |  

Polskou železnici čeká letos vlna privatizací. Stěžejní transakcí má být prodej balíčku padesáti procent a jedné akcie nákladního železničního dopravce PKP Cargo. Zájemci mohou podávat nabídky do 12. května. Polská média odhadují cenu společnosti na 12,5 miliardy českých korun, odborníci odhad ceny zvyšují až na osmnáct miliard.

„Přesnou cenu PKP Cargo je těžké určit. Společnost je sice druhým největším evropským přepravcem, který disponuje značným podílem na trhu, na druhé straně však žádá značné investice,“ uvedl v deníku Rzeczpospolita odborník na přepravu Adrian Furgalski.

Mateřská společnost Polské státní železnice PKP předpokládá, že zájem o nákladního přepravce projeví zejména finanční investoři, popřípadě investoři z branže. Skeptici však tvrdí, že Evropa nemá tak velkého železničního hráče, který by na PKP Cargo dosáhl. Největší evropský přepravce Deutsche Bahn je z monopolních důvodů vyloučen ze hry, železniční investoři z Česka nebo Slovenska zase nemusí mít dostatečné finanční prostředky, i když český ministr dopravy Vít Bárta v lednu o spojení s PKP Cargo projevil zájem.

S privatizací nesouhlasí polské odbory, jimž se nelíbí, že ze získaných peněz chce vláda zalepit především dluhy PKP a že si ministerstvo dopravy nevymohlo od případného investora záruky získání financí na rozvoj společnosti a garanci dalšího fungování na trhu.

Jejich nářky vyvrací Furgalski: „Privatizace PKP Cargo nemá záchranný charakter. Firma se již otřepala z krize, a to i přesto, že ještě není zcela stabilizována.“ Společnost PKP Cargo byla ještě v roce 2009 ztrátová, pro několik nejbližších let však počítá se stabilním ziskem jedné až dvou miliard korun ročně. Po rozsáhlé restrukturalizaci zaměstnává na 27 tisíc osob, provozuje 2698 lokomotiv a 69 tisíc vagonů.
Privatizace PKP Cargo spadá mezi 25 klíčových polských ekonomických akcí na letošní rok, jež deník Rzeczpospolita cení celkově na téměř 380 miliard korun. Na čelním místě stojí prodej mobilního operátora Polkomtel s odhadovanou cenou transakce až sto miliard korun.

Autor: Barbora Baronová

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web