Legendární lokomotiva „Bardotka“ končí

Video Česká železnice dá ještě letos sbohem jedné z největších poválečných legend. Motorová lokomotiva řady 749 známá ponejvíce pod přezdívkou Bardotka přestane v polovině prosince jezdit v pravidelné osobní dopravě.

 Motorová lokomotiva řady 749 známá ponejvíce pod přezdívkou Bardotka
16.10.2013 16:28   |  

Lokomotiva s nezaměnitelným bubláním motoru je na ústupu už řadu let, poslední čtyři stroje České dráhy nasazovaly v létě na linky Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany a Čerčany – Světlá nad Sázavou. Dnes osobní vlaky tahají pouze dva stroje na první zmíněné trati. Bardotky jsou navíc k vidění už jen o víkendech. „Od 15. prosince budou i na těchto výkonech nahrazeny brejlovci řady 754,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Bardotka, vyráběná v 60. letech, je jednou z nejpovedenějších československých lokomotiv. Vznikla v dílnách ČKD a mimo jiné získala i medaili za design. Právě netradiční tvary ji vysloužily hned několik přezdívek. Zejména u první série připomínalo zaoblené čelo lokomotivy poprsí, což si strojvedoucí rázem spojili s hereckou hvězdou 60. let Brigitte Bardotovou.

Lokomotivě se ale také podle výrazu říká Zamračená, hlavně na jihu Čech je pak známá jako Barča. České dráhy mají v současnosti ve stavu 23 zamračených lokomotiv z let 1966 až 1971, většina už je ale úředně zrušena a připravena k sešrotování. Jiné ale přežijí jako historické kousky, jedna Barča už například zdobí železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka. Pět provozních lokomotiv má i ČD Cargo, při troše štěstí mohou být spatřeny v okolí Českých Budějovic jako výpomoc například u manipulačních vlaků.

Legendární stroj zcela nezmizí už proto, že má řadu fanoušků doma i v zahraničí. Především Britové pořádají hromadné výlety do Čech jen proto, aby si mohli poslechnout zvuk motoru. Vyžadují přitom striktně lokomotivu bez tlumičů. Britové si nechávají vypravit zvláštní vlak v čele s Bardotkou, k jejich základnímu vybavení přitom patří kvalitní mikrofonu pro nahrávání motoru.


Také čtěte:

Angličané jezdí do Čech poslouchat lokomotivu "Bardotku"

České dráhy dají 40 miliard na obnovu svých vlaků

Škoda Transportation chce po ČD doplatek 216 milionů


Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web