Leo Express plánuje expanzi na východ

Železniční dopravce Leo Express podnikatele Leoše Novotného chce proniknout na východní trhy. Po již dohodnutém vstupu na Slovensko plánuje příští rok Polsko, ve výhledu je i Rumunsko, Maďarsko nebo pobaltské státy. Novotný ovšem na trhy nepůjde stoprocentně na své riziko. Hledá partnery, jimž udělí franšízy.

Majitel Leo Expressu Leoš Novotný
10.7.2014 17:29   |  

Novotný plány odtajnil v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro. „Místním partnerům, kteří mají peníze a kontakty, udělíme zbraň jménem Leo Express. Předáme jim naše procesní i počítačové systémy, dodáme jim vlaky, zaplatíme 85 procent projektu a bude to jejich firma. Následně od nich očekáváme poplatky z tržeb,“ plánuje Novotný.

Firma si od nových trhů slibuje zisky, které kvůli cenové válce nemá na tuzemské trati mezi Prahou a Ostravou. Linku mimochodem od prosince prodlužuje až do Košic.

Polsko v příštím roce

Druhý trh, kam chce Leo Express po Slovensku vkročit, bude Polsko. Jednání s partnery už probíhají, není ovšem ještě jasné, zda firma systém franšízy uplatní hned v tomto případě.

Do Polska už chtěl podnik vstoupit už před dvěma roky - provoz měl zahájit na trati z Varšavy do Poznaně, z polského hlavního města pak měly černé vlaky jezdit i do Katovic nebo Krakova. Proti byly ale polské úřady, situaci také provázela nepříliš povedená emise dluhopisů, které Leo Express nevyužil a investorům vrátil.

Nyní by peníze na expanzi chtěla firma získat prodejem akcií. „Pro Polsko plánujeme rok 2015, měsíc ale neprozradím. Když se to nepovede, budeme o to usilovat dál, nevzdáme se. Peníze máme, dokončujeme vstup investora,“ řekl Novotný.

Leo Express na český trh vstoupil předloni v listopadu. Loni prohloubil ztrátu na 159 milionů korun z 85,6 milionu v roce 2012. Do ztrát firmu táhnou hlavně úroky z úvěrů. Novotný už dříve řekl, že pro letošní rok předpokládá zisk před zdaněním a odpisy 60 milionů Kč, celkově ale bude firma stále ve ztrátě.


Čtěte také:

Leo Express loni vykázal ztrátu 159 milionů, pomoci má nový investor

Na železnici přibylo cestujících. Za první čtvrtletí jich bylo téměř 43 milionů

Leoš Novotný: Peníze na expanzi Leo Expressu máme připravené

Leo Express žaluje České dráhy kvůli nízkým cenám

Autor: Petr Weikert

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web