Letiště opraví ranvej, vypsalo tendr za půl miliardy

Pražské letiště zahájilo přípravu druhé a třetí etapy generální opravy hlavní ranveje. Aktuálně vypsalo tendr na zhotovitele, předpokládaná hodnota zakázky je 550 milionů korun. Oproti původním plánům letiště druhou i třetí etapu generálky spojilo do jedné soutěže, zatím ale není jasné, zda se příští rok uskuteční obě fáze opravy. Původně se práce plánovaly na léta 2013 a 2014.

Boeing 777 aerolinek Emirates přístává v Praze
2.10.2012 14:05   |  

„Ještě jsme se nerozhodli, zda se obě etapy uskuteční najednou, nebo je časově oddělíme. Záležet bude hodně na ceně a technické proveditelnosti,“ řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Právě cena bude ve druhém kole soutěže - poté, co firmy splní kvalifikační požadavky - rozhodujícím kritériem.

Generální opravu dráhy zahájili na Ruzyni letos první etapou. Práce prováděla firma Skanska od poloviny května do začátku srpna. Skanska uspěla s cenou 158 milionů, ačkoliv letištěm odhadované náklady činily 365 milionů. Během rekonstrukce byl omezen provoz na ranveji a letadla musela využívat vedlejší dráhu, kam se nalétává přes hustě osídlené části města. Příští rok by změny v provozu měly být ještě delší, plány zatím hovoří o období od poloviny května do konce září. Právě kvůli provozním komplikacím je generální oprava staré ranveje rozdělena do tří etap. Příští rok budou opravy o to náročnější, že dojde i na rekonstrukci křížení obou ruzyňských drah.

Téměř 50 let stará ranvej vykazuje řadu poruch, na jejichž odstranění už nestačí každoroční pravidelná údržba. Na letišti dráze proto přezdívají babička. Ve škále závad dominují praskliny betonových desek, vylamování betonu nebo poškození asfaltového krytu. Podle vedení letiště nelze s generální opravou čekat na novou paralelní dráhu, jejíž zprovoznění se plánuje na rok 2017.


Také čtěte:

Ruzyňskému letišti dál ubývají cestující

Pražské letiště dostává nové jméno po Václavu Havlovi


Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Politické špičky se po brexitu urazí, další země unii neopustí

Zeman: Politické špičky se po brexitu urazí, další země unii neopustí Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman se obává, že odchod Velké Británie z Evropské unie naruší zónu volného obchodu v unii. V důsledku brexitu podle něj ochladnou i politické vztahy mezi… více

Komerční prezentace
Mobilní web