Linka do Soulu je zlatým vejcem ČSA, v letních měsících je skoro vyprodána

Lety mezi Prahou a Soulem se Českým aeroliniím letos bohatě vyplácejí. Jediná dálková linka v síti ČSA (a vůbec jediná z Prahy do východní Asie) je po měsících pochybností tahounem byznysu národního dopravce. „Po dvou letech provozu se linka do Soulu stává letos naším nejziskovějším spojem,“ sdělil deníku E15 předseda představenstva firmy Jozef Sinčák.

Airbus A330 ČSA
12.8.2015 6:24   |  

Za období od ledna do konce července byla obsazenost spoje 93 procent, když ve stejném období loni to bylo 77 procent. V samotném červenci se pak obsazenost meziročně zvedla z 81 procent na letošních 97 procent. Počet cestujících za prvních sedm měsíců roku vzrostl o více než pětinu. Výrazně se podle Sinčáka zvedly i výnosy na sedačku a kilometr.

Linku do Soulu zavedly ČSA v červnu 2013 po dohodě s partnerskými Korean Air. Od Korejců si Češi rovněž pronajali dálkové letadlo Airbus A330. Model spolupráce se ale posléze stal terčem kritiky. Nejhlasitěji byl slyšet nový šéf Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, podle kterého linka do loňska prodělala stovky milionů.

Anketa

Letěl(a) jste v posledním roce mimo Evropu?

Ano   48% Ne   52%

V anketě hlasovalo 360 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Vedení Korean Air a ČSA loni na podzim dohodly změny, které linku pomohly odlepit ode dna. Například úpravu odletových časů z Koreje. Dálkovému spoji letos pomohl také boom příjezdové turistiky, který táhnou právě Korejci. Těch přijelo v pololetí 122 tisíc, o 46 procent více než loni. Dostali se tak do první desítky národností navštěvujících Česko.

Ekonomika spoje bude důležitá při rozhodování o jeho dalším osudu, nynější pronájem letadla A330 vyprší koncem roku. Podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka se letos ekonomicky daří i linkám do západní Evropy, především do Amsterdamu, Stockholmu či Kodaně. V minulých letech firma spíše sázela na východ Evropy. Tam se však nadále potýká s útlumem. ČSA se letos v pololetí přehouply do černé nuly, klíčové ale budou výsledky třetího čtvrtletí.


Čtěte také:

Linka ČSA do Soulu začala vydělávat

ČSA vypravily první lety do Soulu. Kvůli zájmu možná přidají další frekvenci

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web