Linka z Pekingu do Prahy sráží už před otevřením ceny konkurence | E15.cz

Linka z Pekingu do Prahy sráží už před otevřením ceny konkurence

Linka z Pekingu do Prahy sráží už před otevřením ceny konkurence
Boeing 767 aerolinek Hainan Airlines
• 
ZDROJ: Alec Wilson, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Nová linka spojující Prahu s Pekingem ovlivnila už měsíc před svým zahájením ceny konkurenčních dopravců. Čínská Hainan Airlines na spoj nasadila ceny od 12 tisíc korun a za tuto cenu si již letenky z Česka koupily desítky lidí. Letenky na spoj do čínské metropole se v Česku prodávají zhruba měsíc. Podle expertů přitom takto nízké ceny na linkách do z Evropy do Číny nejsou obvyklé.

Nabídky Hainan Airlines na termíny konce září, kdy má čínská linka zahájit provoz, jsou nyní o stokoruny lacinější než spoje Air France s přestupem v Paříži nebo Austrian Airlines s přestupem ve Vídni, řekl ředitel divize Business Travel společnosti Thomas Cook Martin Doupovec.

Ceny kolem 13 tisíc korun za let do jihovýchodní Asie podle něj nejsou standardní a jsou důkazem konkurenčního boje, který způsobil právě vstup čínské společnosti na trh. „Otázkou pochopitelně zůstává, jak dlouho mohou takto nízké ceny vydržet,“ dodal.

Kratší o víc než tři hodiny

Kromě lákavé ceny hraje čínské společnosti do karet i kratší délka letu, uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Zatímco přímý let s Hainanem trvá do Pekingu deset hodin, alternativní spojení přes Paříž vychází i s hodinovým čekáním na přestup na 13,5 hodiny, doplnil Doupovec.

Jeden z největších tuzemských prodejců letenek, společnosti Student Agency, na linku Hainan Airlines již prodal desítky letenek. Zhruba stovku prodaných letenek hlásí konkurenční Letuška.cz. Podle prvotních prodejů má čínský dopravce šanci na úspěch, uvedl Trejbal. Přestože desítky prodaných letenek nevypadají příliš impozantně, jde podle něj o slušný začátek. Je totiž nutné vzít v úvahu i čínské turisty, a také skutečnost, že Peking je spíše obchodní než masová turistická destinace.

Linka má šanci

Na prognózu, jak zaujalo nové spojení právě obchodní klientelu, je ale podle Doupovce brzy. Přestože do Číny existuje vízová povinnost, lidé cestující za obchodem si kupují letenky s mnohem kratším předstihem než turisté, zpravidla dva týdny dopředu. I podle Doupovce má nové letecké spojení velkou šanci uspět. Nebude to ale zásluhou českých turistů, ale čínských, pro které je nyní Praha módní turistickou destinací, dodal.

Linka mezi Prahou a Pekingem zahájí provoz 23. září. Hainan na linku nasadí Boeing 767 s kapacitou 223 míst, z toho 31 v třídě business a 192 v ekonomické třídě. Z Prahy bude odlétat vždy v pondělí, středu a pátek ve 13:30. V Pekingu letadlo přistane po desetihodinovém letu kvůli časovému posunu druhý den v 05:30 místního času. V opačném směru bude odlétat ve 02:30 místního času a do Prahy přiletí v 07:30 ráno.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!