Motorákem do Trenčína. Arriva spouští novou víkendovou linku

Společnost Arriva pokračuje v rozšiřování své působnosti na českých kolejích. Po únorovém zavedení spojů Praha – Benešov začne v sobotu provozovat víkendový expres z Prahy přes střední Moravu do Trenčína a zpět. Po RegioJetu a Leo Expressu je tak třetím alternativním dopravcem, který se pustil do dálkové dopravy na vlastní podnikatelské riziko.

Vlak společnosti Arriva na pražském hlavním nádraží
3.3.2016 16:49   |  

Na Slovensko pojede vlak v sobotu ráno, zpět vyrazí v neděli odpoledne. Jeho trasa bude z velké části kopírovat spoje konkurenčních Leo Expressu a RegioJetu, které jezdí denně z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště. Všechny tři firmy své vlaky provozují bez dotací z veřejných rozpočtů.

„Z Trenčína a regionu středního Pováží do Prahy, Olomouce nebo Pardubic dojíždí pravidelně za studiem nebo prací několik set lidí,“ slibuje si velkou vytíženost nového spoje šéf tuzemské Arrivy Daniel Adamka. Vlak celou trať ujede za pět hodin, základní jízdné je 350 korun. Studenti zaplatí o desetinu méně.

Jediná souprava

Adamka ale sází rovněž na cestující, kteří nepojedou celou trasu. Podle něj spoj využijí i pasažéři ze Slovácka či Přerova. Arriva na linku nasadí jediný vlak, který v tuzemsku má. Jde o motorovou jednotku pro 140 cestujících, kterou mohou cestující už týden vídat na spěšné lince mezi Prahou a Benešovem. Tu Arriva zajišťuje pouze ve všední dny, na víkend jí proto zajistí práci na slovenském spoji.

Arriva se přitom netají tím, že chce v tuzemsku proniknout hlavně do dotované dopravy. Liberalizace dotované železnice ale fakticky uvízla na mrtvém bodě. Jedinou státní soutěž na rychlíky mezi Plzní a Mostem zrušil antimonopolní úřad. Ministerstvo dopravy se proti tomu odvolalo.


Čtěte také:

Arriva přijde o dotovanou trať, přednost dostanou České dráhy

Firmě Arriva loni vzrostl zisk na 161 milionů korun

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web