Na Bechyňku se po dvou letech vrátí elektrické vlaky

Na nejstarší elektrifikované železnici v českých zemích v prosinci skončí pro mnohé nepochopitelný stav, kdy pod dráty jezdí motorák. České dráhy vrátí po dvouleté pauze na unikátní trať z Tábora do Bechyně, takzvanou Bechyňku, elektrické vlaky. V jejich čele pojede lokomotiva řady 113 známá jako žehlička, za sebou potáhne červené vagony s označením 021, které cestující znají převážně z motorových souprav.

Lokomotiva řady 113, známá jako "žehlička"
19.11.2013 19:36   |  

Dnes na Bechyňce jezdí zelenožlutá motorová jednotka Regionova; její nasazení a stažení „elektrik“ v roce 2011 dráhy zdůvodňovaly rychlejším obratem bez nutnosti šíbování. Nový jízdní řád dá ale železničářům znovu čas na přesun lokomotivy.

„V novém jízdním řádu dochází k úpravě přípojových vazeb v Táboře, například díky zrychlení na koridoru mezi Prahou a Táborem o více než 10 minut. V Bechyni tak vznikl dodatečný čas, který umožňuje objetí soupravy elektrickou lokomotivou,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

U zrodu Bechyňky, která letos oslavila 110 let od svého vzniku, stál konstruktér a vynálezce František Křižík. Je to zřejmě jediná trať ve střední Evropě, kde funguje stejnosměrná napájecí soustava s napětím 1500 voltů.

Jinak je česká železniční republika rozdělena mezi dvě soustavy, stejnosměrnou s napětím 3000 voltů na severu a střídavou s napětím 25 tisíc voltů na jihu.

Pokud by tak dráhy chtěly na Bechyňku nasadit oboustranné elektrické jednotky typu RegioPanterů nebo starých pantografů od Prahy, musely by je jedinečné soustavě přizpůsobit.


Čtěte také:

Pendolino vítala na jihu Čech řízná muzika

Trať skoro zlikvidovali. Teď se dočká elektrifikace

Kraje zaplatí za vlaky o 130 milionů více, některé spoje čeká konec

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web