Na České dráhy má dohlížet odvolaný šéf zemědělského fondu

Kandidát ČSSD na nového člena dozorčí rady Českých drah Tomáš Révész byl před pěti lety předčasně odvolán z čela Státního zemědělského intervenčního fondu za prosazování neprůhledné zakázky.

Railjet Českých drah na vídeňském Hlavním nádraží (ilustrační foto)
7.12.2015 6:58   |  

Dozorčí rada Českých drah dozná ještě před koncem roku změny. Podle informací deníku E15 budou v polovině prosince, kdy zasedne řídící výbor drah, odvoláni a nahrazeni dva členové rady.

Do vrcholového orgánu státního dopravce jsou nominováni Tomáš Révész a Milan Kucharčík. Prvního vysílá sociální demokracie, druhého hnutí ANO a nominaci bude ještě schvalovat vládní výbor. Zajímavější z obou je sociálnědemokratický kandidát a jeho minulost ve státní správě. Révész je bývalým ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), přes který rolníkům tečou dotační miliardy.

Přesně před pěti lety vláda Révésze odvolala s odůvodněním, že hrozil kolaps fondu. Důvodem odvolání byla podle tehdejšího vedení ministerstva zemědělství mimo jiné snaha o netransparentní a nevýhodnou výměnu informačního systému. V dozorčí radě Českých drah má Révész nahradit bývalého poslance ČSSD Josefa Smýkala, který v kontrolním orgánu sedí od roku 2012.

Druhé jméno zatím nejasné

Jméno druhého muže určeného k odvolání zatím není jasné, změna se ale podle zdrojů deníku E15 netýká předsedy Milana Ferance. Jako kandidáti na vyhazov také nepřipadají příliš v úvahu ani tři zástupci železničních odborů, které volí zaměstnanci. Zbývají tak čtyři jména: Vojtěch Kocourek, Antonín Tesařík, Jan Hart a Milan Křístek, tedy lidé vesměs dosazení za předchozího ministra dopravy Antonína Prachaře.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka byla obměna plánována už před listopadovým vynesením verdiktu rozhodčího soudu v kauze dodávky lokomotiv; nejde tudíž o reakci na – pro dráhy krajně nepříznivý – výsledek. „I když další změny nemohu do budoucna vyloučit,“ sdělil deníku E15 Ťok.

V návaznosti na změny v dozorčí radě se spekuluje rovněž o výměně některých členů pětihlavého představenstva, kde nyní vedle předsedy Pavla Krtka sedí Ludvík Urban, Michal Štěpán, František Bureš a Roman Štěrba. Ministr se na adresu vedení Českých drah několikrát vyjádřil kriticky.


Čtěte také:

Neposlušný Révész dořídil

České dráhy nakoupí rychlé lokomotivy pro mezinárodní dopravu

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web