Na dráze skončilo kolektivní vyjednávání, platy železničářů mírně stoupnou

Tarifní mzdy zaměstnanců Českých drah příští rok vzrostou o 1,4 procenta, navíc všichni pracovníci podniku dostanou po Novém roce jednorázový sociální příspěvek 1000 korun. Vyplynulo to z nové kolektivní smlouvy, kterou dnes podepsal šéf Českých drah Dalibor Zelený s předáky všech deseti železničních odborových organizací.

ilustrační foto
10.12.2013 13:36   |  

Vzhledem k významu podniku a vysokému počtu jeho zaměstnanců patří kolektivní vyjednávání na dráze mezi nejsledovanější v České republice. Letos odstartovalo již počátkem října, kdy odbory netradičně předběhly management a jako první vystřelily svůj návrh, v němž žádaly pětiprocentní růst tarifní mzdy.

Výsledné zvýšení o 1,4 procenta je podle ředitele Zeleného rozumným kompromisem, který zaměstnancům garantuje sociální jistoty a firmě možnost dalšího rozvoje. „Díky tomu můžeme příští rok dosáhnout mírného provozního zisku, s nímž počítáme v našem podnikatelském plánu,“ prohlásil šéf státního dopravce.

Růst mezd je podle informací mluvčího drah Radka Joklíka možný díky úsporám na generálním ředitelství, které údajně přesáhnou 70 milionů korun ročně. „Celkový objem vyplacených mzdových prostředků v roce 2014 tak navzdory zvýšení tarifních mezd nepřesáhne letošní úroveň,“ vysvětlil Joklík.

V Českých drahách pracuje kolem 16 tisíc lidí, čímž se společnost řadí mezi největší zaměstnavatele v zemi. Průměrná mzda železničářů letos vyšplhala na 27 800 korun. Tarify tvoří přes osmdesát procent celkových příjmů, zbytek jsou různé příplatky.


Čtěte také:

České dráhy drtí intervence ČNB. Prodělek vzroste o 311 milonů korun

Policie prošetřuje zlaté padáky v Českých drahách

Petr Žaluda v čele Českých drah skončil, nahradí ho Dalibor Zelený

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web