Na silnicích EU loni zemřelo 26 tisíc lidí, Česko patří k horším zemím

Počet mrtvých při nehodách v Evropské unii loni poprvé od roku 2001 vzrostl. Vzestup se týká i České republiky. S odvoláním na připravovanou zprávu Evropské komise, která bude zveřejněna ve středu, to napsal deník Die Welt.

Ilustrační foto
28.3.2016 9:58   |  

Zatímco v roce 2014 zahynulo na unijních silnicích 25 700 lidí, loni bylo obětí o 300 více. Unijní průměr mrtvých při nehodách na jeden milion obyvatel je 51,5, Česká republika se 70 mrtvými tak výrazně zaostává. V roce 2014 se v Česku stalo na milion obyvatel 61 smrtelných nehod.

K nejbezpečnějším zemím, pokud jde o dopravu, jsou Malta, Švédsko, Nizozemsko a Británie, kde je průměr pod 30 mrtvých na milion obyvatel. S výjimkou Polska (77) si lépe než Česko vedli všichni jeho sousedé. Německo (43) i Slovensko (51) dosáhly lepšího výsledku než unijní průměr, Rakousko (56) ho překročilo.

Mezi nejnebezpečnější státy naopak patří Rumunsko (95) s Bulharskem (95), Lotyšsko (94), Litva (82) a Chorvatsko (82).

Podle statistik jsou nejčastější obětí nehod muži, zaujímají 76 procent. Připravovaná zpráva komise dále uvádí, že při nehodách v roce 2015 se vážně zranilo 135 tisíc lidí, především chodců, cyklistů a starších lidí.


Čtěte také:

Téměř třetina českých aut prošla nekvalitní opravou po nehodě

U Panenského Týnce havaroval školní autobus, 47 zraněných

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web