Na trať Mělník - Mšeno se po více než roce vracejí vlaky

Přesně patnáct měsíců trvalo zastavení provozu na oblíbené kokořínské lokálce z Mělníka do Mšena. Hrozilo přitom, že trať bude zrušena. Nakonec se sem vlaky vrátí 13. prosince s novým jízdním řádem, a to díky velkorysé opravě. Správa železniční dopravní cesty do ní investovala více než 340 milionů korun, což je v oboru lokálních tratí výjimečná suma.

Stanice Skalsko na kokořínské lokálce z Mělníka do Mšena (snímek před rekonstrukcí)
9.12.2015 15:37   |  

Podle nového jízdního řádu bude na 24 kilometrů dlouhé trati Mělník – Mšeno jezdit šest párů vlaku denně, a to v pracovních dnech i o víkendu. V letních měsících navíc pojede přes Mělník do Mšena přímý spěšný ranní spoj „Kokořínsko“ z pražských Vršovic, který se v podvečer bude vracet zpět.

„Je to velké vítězství místních samospráv a nakonec i občanů, kteří dali podpisem pod petici jasně najevo, že o trať stojí. Spolu s podporou Středočeského kraje se tak podařilo trať zachránit i díky tlaku zdola,“ uvedl předseda Spolku za bezpečnou železnici Radim Kamler, který rovněž za záchranu trampské lokálky bojoval. Rozhodující byl zřejmě podíl kraje, který odmítl zrušení provozu a dopravu u Českých drah objednal.

Dráhy vlakové spoje zrušily loni poté, co správa železnic kvůli dezolátnímu stavu snížila rychlost v některých úsecích na pouhých deset kilometrů v hodině. Podle Kamlera není ale nynější radost z obnovené trati zcela nezkalená. Nákladná rekonstrukce totiž prý nijak nepřispěje ke zvýšení rychlosti, která zůstane na padesáti kilometrech v hodině. V příštím roce se chtějí železničáři pustit i do zbytku trati z Mšena do Mladé Boleslavi.

S novým jízdním vstane z mrtvých i další regionální trať, po dlouhých 70 letech se vydají pravidelné osobní vlaky na cestu mezi Aší a bavorský Selbem. Náklady na obnovu činily na české straně 75 milionů korun, na německé 375 milionů korun.


Čtěte také:

Záchrana kokořínské lokálky vyjde na více než 300 milionů

Kokořínská lokálka vstane z mrtvých

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web