Němci zruší zákaz dálkových autobusů, železnice přijde o monopol

Od příštího roku budou smět dálkové autobusy křižovat celé Německo. Po několikaměsíčních jednáních se na tom dohodl Spolkový sněm, který tak německou železnici připraví konkurenční výhodu, které si užívala přes 70 let.

ilustrační foto
14.9.2012 16:42   |  

„Linková autobusová doprava bude uvolněna. V budoucnu budou dálkové autobusy smět do celého Německa a konkurovat mimo jiné i železniční dopravě,“ uvádí dokument, na kterém se dnes shodly parlamentní frakce vládních CDU-CSU a FDP s opozičními SPD a Zelenými.

Podle parlamentu cílí nová forma dopravy „především na zákazníky citlivé na cenu, pro něž je železnice často příliš drahá“. Spolkový sněm musí ještě schválit příslušný zákon, díky podpoře poslanců napříč politickým spektrem by se ale mělo jednat jen o formalitu.

Vláda návrat autobusů do dálkové dopravy prosazuje od srpna 2011, dosud jej ale brzdil odpor jednotlivých spolkových zemí. Pro vnitrozemskou linkovou dopravu platila v Německu po desetiletí přísná pravidla – provozovatel autobusové dopravy musel prokázat, že jeho nabídka zlepší poměry v dopravě. A to se mu v konkurenci železnice málokdy podařilo. V průběhu let ale začal monopol vlakové dopravy působit přesně opačně a autobusy nyní zřejmě nabídnou cenově výhodnější alternativu.


Čtěte také:

Deutsche Bahn přijde o poslední monopol: na rychlovlaky ICE

Němci mění auta za kola, benzin řeší politici


Ani nyní to ale autobusoví dopravci nebudou mít jednoduché. Do roku 2019 budou muset být všechny jejich spoje bezbariérové, prosadila sociální demokracie a zelení. Spolkové země si vymínily, že autobusy nebudou smět na linky kratší než 50 kilometrů nebo s časem jízdy do jedné hodiny. Chrání tak vlakové spoje, jejichž provoz dotují.

Podle vlády by zákon měl začít platit během prvního čtvrtletí příštího roku. Dosud měla autobusová doprava přibližně dva miliony cestujících ročně, naproti tomu dálkových železničních spojů využívá 126 milionů zákazníků.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web