Německé dráhy v Česku dál expandují, kupují autobusové Abellio

Firmy ze skupiny Abellio, které mimo jiné provozují autobusovou dopravu ve středních Čechách, chce koupit DB Czech Holding z německého polostátního koncernu Deutsche Bahn. Mateřská firma Abellia, Nizozemské státní dráhy, nabídla svoji českou dceru k prodeji letos na jaře.

ilustrační foto
30.10.2013 13:50   |  

Součástí transakce, kterou nyní začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jsou společnosti Probo Bus, Abellio CZ a PT Real. Autobusy prvně jmenované firmy jezdí na dotovaných linkách na Berounsku, Hořovicku a v okrese Praha-západ. Abellio CZ a PT Real podnikají ve správě nemovitostí a opravují motorová vozidla.

Prodej Abellia patří do širšího přeskupování aktivit nizozemské skupiny v Evropě. Jeho součástí je i prodej autobusových firem v Německu, kde se chce Abellio soustředit jen na vlakovou dopravu. Podle dřívějších informací serveru E15.cz byl pro Abellio český trh příliš malý. Firma navíc patřila k nejvýraznějším kritikům podmínek tuzemských dopravních tendrů.

Německá železniční společnost Deutsche Bahn naopak v Česku dál významně posiluje. Letos koupila také firmu Veolia Transport Central Europe (VTCE), která patří mezi největší provozovatele dotované autobusové dopravy v České republice.

Deutsche Bahn získala VTCE od francouzské firmy Veolia Transdev. Kupní cena nebyla zveřejněna. VTCE zaměstnává přes 6300 lidí a vlastní přes 3400 vozidel. Největší část byznysu Veolie se koncentruje v Česku, kde má firma 1600 autobusí a pracuje tady pro 2600 lidí. ÚOHS zahájil správní řízení koncem minulého týdne. Rozhodnout o povolení spojení by měl do měsíce. Posuzovat bude zejména oblast autobusové přepravy.


Čtěte také:

Abellio CZ podalo námitku proti podmínkám soutěže o rychlíky

Autobusoví dopravci těží z drážních výluk

Deutsche Bahn utíká z Řecka, za sebou nechává korupční aféru

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web