Nemovitosti za víc než tři miliardy. Výbor ČD schválil převod nádraží

Řídící výbor Českých drah, který ve firmě plní funkci valné hromady, na dnešním zasedání schválil chystaný převod nádražních budov na Správu železniční dopravní cesty. Výbor se nezabýval cenou ani jinými parametry, odsouhlasil pouze samotný záměr. Členové výboru ale transakci podmínili tím, že musí být ekonomicky výhodná, v souladu s obchodními zájmy ČD a principy péče řádného hospodáře. To musí podle výboru zajistit představenstvo a dozorčí rada.

Ocelová střecha pražského Hlavního nádraží
4.2.2016 18:29   |  

Do majetku správy železnic má přejít na 1500 nemovitostí, z toho je zhruba tisícovka nádražních budov. Dráhy by za to měly inkasovat 3,24 miliardy korun. Ministerstvo dopravy převod prosazuje mimo jiné proto, aby zrovnoprávnilo dopravce v přístupu k nádražní infrastruktuře. Dráhy navíc nemají peníze na to, aby často zchátralé budovy opravily. Naopak SŽDC už dříve avizovala, že do nádraží nalije s využitím fondu miliardy. Stavební firmy se tak mohou těšit na solidní byznys.

Věc ale není zcela bez háčků. Například interní právní analýza identifikovala hned několik rizik pro České dráhy, server E15.cz o dokumentu informoval v úterý.

Šéf Českých drah Pavel Krtek ale dnes uvedl, že dokument nevychází z aktuálního stavu transakce a popis problémů je zkreslený. Představenstvo přitom o dokumentu jednalo v pondělí a je datován 29. lednem. „Zpracovaný dokument rovněž nezahrnuje rizika ohledně možného poškození Českých drah v případě, kdy by celá transakce nebyla realizována,“ doplnil Krtek.

Dle dnešního rozhodnutí řídícího výboru ponese za převod zodpovědnost především představenstvo a dozorčí rada, řídící výbor už se transakcí a jejími konkrétními parametry zabývat nebude.


Čtěte také:

Právníci Českých drah varují před riziky převodu nádraží

Na dráze se chystá obří přesun majetku, budovy převezme SŽDC

„Hlavák“ za 150 milionů. Převod drážního majetku vázne na největším nádraží

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web