Nová kamera odhalí na letišti vystresovaného teroristu

23.6.2010 8:57   |  

Cestující na letištích kontroluje několik přístrojů, každý však zvládne jen omezený úkol. Nyní k nim přibude další. Umí vytipovat podezřele se chovající pasažéry a sestrojili jej výzkumníci z izraelské firmy WeCU.

Zařízení má lepší výsledky než bezpečnostní agenti se svou subjektivní zkušeností a instinktem. Tvoří jej infračervená kamera, která na dálku sleduje teplotní změny v cévách pod pokožkou cestujících. Zjistí tak zvýšení teploty i změnu srdečního rytmu, který v cévách žene krev. Obojí naznačuje nervozitu.

K tomu ovšem musí strážci vyvolávat neklid podezřelých tím, že například vystaví fotografie teroristů, jež běžní cestující neznají, kódová slova známá zločincům a podobně – znervózňující stimuly se musejí stále měnit a tajit. Při testech přístroj vykázal spolehlivost 95 procent. O prodeji firma vyjednává s izraelskými, německými a americkými úřady. Globální konzultační firma Frost & Sullivan soudí, že světový trh s bezpečnostními přístroji má hodnotu asi 50 miliard dolarů; v Česku odhaduje bezpečnostní firma PCS velikost trhu na 500 milionů korun.

Dnes jej představují zejména rentgenové přístroje, které kontrolují zavazadla, a bezpečnostní rámy na principu elektromagnetické indukce, jež zjistí, zda člověk nepronáší něco kovového.

Postupně přibývají i další přístroje. Například detektor, který ve vzduchu odebraném od cestujícího najde stopy výbušnin a drog. Nebo zařízení, jež vysílá slabé elektromagnetické záření, které se odráží od pokožky, přináší rozmazaný obraz nahého těla a ukáže, zda pod oblečením není skryta zbraň. Žádný z těchto přístrojů však nenajde například výbušninu spolknutou nebo schovanou v tělních dutinách.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web