Nové německé vlaky ICE se prodraží o miliardy

Prostornější, luxusnější, ale zejména dražší mají být nové vlaky ICE německých drah. Cena nové generace dálkových vlaků se má proti plánu navýšit o 600 milionů eur (15 miliard korun). Dosáhne tak velikosti 6,6 miliardy eur.

 ICE na náídraží v hlavním městě Německa
22.2.2013 12:54   |  

Německé dráhy chtějí za vlaky ICE nové generace, které začnou jezdit do konce roku 2017 utratit více peněz, než bylo plánováno. Dozorčí rada podniku by měla dodatečné náklady schválit na svém březnovém zasedání.

Vlaky se prodraží, ale cestující ve druhé třídě budou mít k dispozici větší zavazadlový prostor a širší uličky. Například pohyb s dětským kočárkem tak má být naprosto bezproblémový. Celý interiér je podle expertů německých drah navržen velmi kvalitně.

Technologickým vrcholem nových souprav ICE je osvětlení. Barva světla a intenzita se přizpůsobují denní době. Ráno svítí žluté světlo, které postupně přechází do modrého a věčer je načervenalé. Takto osvětlené soupravy mají zpříjemnit dálkové cesty.

Nový vlak pro Německé dráhy

Další novinkou je počet vagónů. Ten se má zvýšit z deseti na dvanáct. Ve vlaku tak bude maximálně 830 cestujících. „Vzhledem k růstu poptávky v dálkové osobní dopravě jsme chtěli nové vlaky ještě pohodlnější a uživatelsky přívětivější,“ píší německé dráhy ve své zprávě.

Německé dráhy si nové vlaky objednaly v roce 2011 u koncernu Siemens. Ten uvedl, že v první etapě dodá 130 nových vlaků a ve druhé vlně dalčích devadesát. Celková hodnota nových vlaků je zhruba šest miliard eur. Cena zakázky však po rozšíření interiéru nyvýší o 600 milionů eur.


Také čtěte:

Deutsche Bahn přijde o poslední monopol: na rychlovlaky ICE

Na německém dopravním trhu se schyluje k cenové válce


Autor: Michal Nosek

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web