Pendolina projdou omlazením, dostanou nová čalounění i čistič bot

Pendolina Českých drah projdou v příštích letech poprvé výraznější omlazovací kůrou. Dopravce chce vylepšit interiér rychlovlaků, které slouží na českých kolejích už přes deset let. V první řadě půjde o přečalounění sedaček, v první třídě bude materiálem kůže. Podlahy včetně druhé třídy zakryjí nové koberce, cestující se dočkají i zásuvek s konektorem USB nebo nových monitorů s informacemi o průběhu jízdy.

Vlak Pendolino, který do Ostravy rovněž jezdí
11.3.2016 13:37   |  

„Stane se tak v příštích letech v rámci vyšších stupňů oprav plánovaných pro tyto jednotky. Je to podobné jako u jiných vysokorychlostních vlaků v Evropě po zhruba deseti až patnácti letech jejich provozu,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle něj zatím nebyl určen termín výběrového řízení, jasné nejsou ani náklady.

Perličkou je instalace elektrického čističe bot. První kus dráhy nyní testují ve druhé třídě jedné ze souprav, pokud si jej cestující oblíbí, dočkají se ho v rámci revitalizace všechna pendolina. České dráhy mají celkem sedm pendolin, jedno zůstává mimo provoz po loňské srážce s kamionem.

První pendolino dorazilo do Čech od výrobce Alstom v roce 2003; po řadě zkušebních jízd jezdí vlaky v pravidelném provozu od prosince 2005. Jde o nejrychlejší spoje v České republice, na trase Praha – Ostrava činí jejich průměrná rychlost 120 kilometrů v hodině. Až do roku 2014, kdy dráhy nasadily do provozu siemensovské Railjety, šlo o jediné rychlovlaky v tuzemsku.


Čtěte také:

Vysokorychlostní železnice? Pro okolní země V4 to prý není priorita

Za srážku s pendolinem má jít řidič kamionu na 8,5 roku do vězení

Dráhy opraví pendolino ze Studénky, zaplatí přes 200 milionů

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

První dáma Spojených států na sjezdu Demokratické strany podpořila kandidaturu Hillary Clintonovou a postavila se proti volbě Donalda Trumpa prezidentem. Od komentátorů z obou… více

Mobilní web