Pohonné hmoty výrazně podražily, růst cen má pokračovat | E15.cz

Pohonné hmoty výrazně podražily, růst cen má pokračovat

Pohonné hmoty výrazně podražily, růst cen má pokračovat
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz
16. srpna 2012 • 14:55
Průměrné ceny nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za uplynulý týden u tuzemských čerpacích stanic vyskočily o 58 haléřů. Litr stál ve středu v průměru 37,40 koruny. Podobně podle údajů společnosti CCS zdražila od minulé středy i nafta, a to o 52 haléřů na 36,62 koruny za litr. Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. Analytici očekávají v dalších týdnech pokračování zdražování.

„Růst cen pohonných hmot je způsoben dramaticky rostoucí cenou ropy v posledních týdnech,“ sdělil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Obavy z výpadků v zásobování vyvolává situace na Blízkém východě, zejména vztah mezi Íránem a Izraelem. Ceny reagovaly i na zprávu o výrazném poklesu zásob na americkém trhu a ropa Brent vzrostla nad 116 dolarů, maximum za víc než tři měsíce.

V rámci Česka jsou pohonné hmoty v hlavním městě. Ve středu tu ceny benzinu překročily dokonce hranici 38 korun. Hlavní město bylo také nejdražším místem pro tankování nafty, litr stál v metropoli průměrných 37,40 koruny. Nejlevnější pohonné hmoty byly uprostřed týdne naopak v Ústeckém kraji. Za litr benzinu tam motoristé zaplatili 36,82 koruny, stejné množství nafty stálo na severu Čech 35,96 koruny.

Čtěte také:

Drahý benzin odrazuje řidiče. Prodej klesl o desetinu

Falešný tweet dokázal zahýbat světovou cenou ropy

Výhled na příští týdny podle analytiků motoristům příliš naděje na levnější tankování nedává. „V následujících týdnech očekáváme další růst cen. Příčinnou budou rostoucí geopolitická rizika na Blízkém východě i momentální spekulace na trhu s ropou,“ uvedl Jan Lener ze společnosti Broker Consulting. Posilující koruna by podle něj mohla růst zbrzdit, ale nebude mít sílu růst cen u pump zastavit.

Nejlevnější benzin je v Evropě podle portálu www.fuel-prices-europe.info

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!