Policie prošetřuje zlaté padáky v Českých drahách

Policie vyšetřuje odstupné někdejších vrcholových manažerů Českých drah. Ve státním podniku se v uplynulém týdnu zajímala o manažerské smlouvy, které bývalému vedení v čele s Petrem Žaludou zajistily takzvané zlaté padáky a nadstandardní bonusy, uvedl dnes server aktuálně.cz

Policie se zajímá o zlaté padáky v Českých drahách. V hledáčku vyšetřovatelů je i někdejší generální šéf drah Petr Žaluda.
2.12.2013 9:10   |  

Informaci potvrdil mluvčí drah Petr Šťáhlavský i vedoucí právního odboru Jan Čermák. „Policie prověřuje podání ohledně vyplacení jednorázového finančního plnění - odstupného - některým členům bývalého vedení a České dráhy jí poskytly veškeré požadované informace,“ řekl Šťáhlavský. Podle Čermáka vyšetřovatelé přišli do firmy „zmapovat situaci, jakou má strukturu s tím, že si budou prověřovat ještě další věci a že je navštíví znovu“.

Podle aktuálně.cz se policie zajímá nejen o odstupné, ale i to, jak si je nechalo vedení ČD zvedat bonusy, které jim zajišťovaly manažerské smlouvy. Zdroje z ČD tvrdí, že policejní vyšetřování směřuje zejména na Žaludu jako generálního ředitele a jeho podřízeného Pavla Švagra, pod kterého spadaly personální otázky, doplnil web.

Švagr ale narčení odmítl a policie ho prý nekontaktovala. Stejně se podle serveru vyjádřil i Žaluda.

Kritika vysokých platů

Žaluda byl v souvislosti se statisícovými platy manažerů ČD opakovaně kritizován. „Platy manažerů v ČD považuji vzhledem k výsledkům firmy za nadstandardní, stejně jako celý motivační systém včetně vysokého odstupného,“ řekl v listopadu 2011 tehdejší ministr dopravy Pavel Dobeš.

Odměňování v Českých drahách se dostalo do centra pozornosti poté, co vyšlo najevo, že Petr Fejk měl ve funkci ombudsmana drah plat čtvrt milionu korun měsíčně a nárok na zlatý padák ve výši dvou milionů korun.


Čtěte také:

Petr Žaluda v čele Českých drah skončil, nahradí ho Dalibor Zelený

České dráhy drtí intervence ČNB. Prodělek vzroste o 311 milonů korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web