Pošta vybuduje třídící uzel za stamiliony

17.12.2010 6:55   |  

Česká pošta pokračuje v boji za vyšší tržní podíl v přepravě balíků a investuje 350 milionů do výstavby či pronájmu nového logistického centra v Pardubicích. Investice je součástí širší strategie, v rámci níž klesne počet uzlů, v kterých se překládají zásilky, z jedenácti na sedm.

„Přestavbou logistiky chceme nabídnout zákazníkovi nové služby a ušetřit náklady,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro E15 generální ředitelka společnosti Marcela Hrdá. A plánuje zmodernizovat i pražský uzel v Malešicích, přes který projde 45 procent veškerých zásilek.

Současná velká třídírna v Pardubicích je podle mluvčího České pošty Iva Mravinace již delší dobu v nevyhovujícím stavu. „Do staré haly není možné instalovat technologie běžné v ostatních uzlech, jde především o nutnou mechanizaci práce. Proto se Česká pošta rozhodla pro nový objekt a nejde cestou rekonstrukce toho stávajícího,“ uvedl Mravinac. Jednou z možností je stavba haly na zelené louce, druhou pak pronájem s možností následného odkupu.

Starý prostor se pokusí vedení společnosti pronajmout a výhledově prodat. „To však půjde až v situaci, pokud bude dokončena transformace pošty na akciovou společnost. Do té doby nemůžeme nakládat s vlastním majetkem a bývalé překladiště prodat,“ dodal Mravinac.

Pošta se snaží dobýt zpět ztracené pozice. V posledních letech přišla podle Hrdé o desítky procent tržního podílu. Třídění poštovních balíků na méně místech považuje vzhledem k aktuálním číslům za správné rozhodnutí. „Meziročně jen za poslední kvartál rosteme o 15 procent, v posledním měsíci dokonce o dvacet procent,“ uvedla generální ředitelka České pošty.

Pošta doručuje balíky i v den podání

Česká pošta začala testovat doručování balíků v den podání. Balíky určené adresátům v Brně, Plzni a Ostravě bude přijímat šest pražských pošt. Běžně cenné balíky putují dva a více dní. Pošta se tak snaží konkurovat expresním přepravcům a kurýrním službám. Nová služba bude stát stejně jako poslání normálního cenného balíku. V lednu chce pošta službu rozšířit na všechna krajská města. Služba bude fungovat i opačně, tedy zásilky podané v krajských městech budou doručovány do Prahy. Rozšíří se i počet pošt pro podání v Praze.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web