Pošta vybuduje třídící uzel za stamiliony

17.12.2010 6:55   |  

Česká pošta pokračuje v boji za vyšší tržní podíl v přepravě balíků a investuje 350 milionů do výstavby či pronájmu nového logistického centra v Pardubicích. Investice je součástí širší strategie, v rámci níž klesne počet uzlů, v kterých se překládají zásilky, z jedenácti na sedm.

„Přestavbou logistiky chceme nabídnout zákazníkovi nové služby a ušetřit náklady,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro E15 generální ředitelka společnosti Marcela Hrdá. A plánuje zmodernizovat i pražský uzel v Malešicích, přes který projde 45 procent veškerých zásilek.

Současná velká třídírna v Pardubicích je podle mluvčího České pošty Iva Mravinace již delší dobu v nevyhovujícím stavu. „Do staré haly není možné instalovat technologie běžné v ostatních uzlech, jde především o nutnou mechanizaci práce. Proto se Česká pošta rozhodla pro nový objekt a nejde cestou rekonstrukce toho stávajícího,“ uvedl Mravinac. Jednou z možností je stavba haly na zelené louce, druhou pak pronájem s možností následného odkupu.

Starý prostor se pokusí vedení společnosti pronajmout a výhledově prodat. „To však půjde až v situaci, pokud bude dokončena transformace pošty na akciovou společnost. Do té doby nemůžeme nakládat s vlastním majetkem a bývalé překladiště prodat,“ dodal Mravinac.

Pošta se snaží dobýt zpět ztracené pozice. V posledních letech přišla podle Hrdé o desítky procent tržního podílu. Třídění poštovních balíků na méně místech považuje vzhledem k aktuálním číslům za správné rozhodnutí. „Meziročně jen za poslední kvartál rosteme o 15 procent, v posledním měsíci dokonce o dvacet procent,“ uvedla generální ředitelka České pošty.

Pošta doručuje balíky i v den podání

Česká pošta začala testovat doručování balíků v den podání. Balíky určené adresátům v Brně, Plzni a Ostravě bude přijímat šest pražských pošt. Běžně cenné balíky putují dva a více dní. Pošta se tak snaží konkurovat expresním přepravcům a kurýrním službám. Nová služba bude stát stejně jako poslání normálního cenného balíku. V lednu chce pošta službu rozšířit na všechna krajská města. Služba bude fungovat i opačně, tedy zásilky podané v krajských městech budou doručovány do Prahy. Rozšíří se i počet pošt pro podání v Praze.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web