Pražský dopravní podnik dostal za dostavbu metra od ÚOHS pokutu 8,5 milionu | E15.cz

Pražský dopravní podnik dostal za dostavbu metra od ÚOHS pokutu 8,5 milionu

ČTK

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 8,5 milionu korun pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. V zakázce na dostavbu metra A za 27,1 miliardy korun podnik nestanovil transparentně způsob hodnocení nabídek u kritéria na plán organizace výstavby. Rozhodnutí je pravomocné.

„Zadavatel neuvedl dostatečně upřesňující údaje, aby byl předem znám způsob hodnocení podle tohoto dílčího hodnotícího kritéria,“ uvedl Rafaj. Firmy neměly konkrétní, přesnou a srozumitelnou informaci, které řešení bude považováno za nejvhodnější, dodal.

Hodnotící kritéria jsou podle antimonopolního úřadu klíčovou částí zadávací dokumentace. Jejich prostřednictvím se hodnotí nabídky firem. Musí se proto přesně specifikovat, transparentně stanovit a na základě toho také být zpětně přezkoumatelná. „Podle kritérií hodnocení definovaných v zadání veřejné zakázky probíhá hodnocení nabídek, jež je jednou z nejdůležitějších fází celého procesu zadávání veřejných zakázek a má bezprostřední vliv na výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl Rafaj.

Žižkovu mají stačit tramvaje, metro D tam podle plánovačů vést nemusí

Na problémy s dostavbou metra A v minulosti poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad. Kritizoval to, že na základě legislativy nemohl plně prověřit účelnost a hospodárnost využití finančních prostředků. Rafaj nyní zamítl všechny námitky dopravního podniku v odvolání. Podle něj například k posouzení zákonnosti nastavení hodnotících kritérií nebylo potřeba odborných znalostí z oblasti stavebnictví. Dopravní podnik se ještě může pokutě bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně.

Tendr vyhrálo sdružení metro V. A (Dejvická-Motol), jež tvoří společnosti Metrostav a. s. a Hochtief CZ a. s. Nový úsek se čtyřmi stanicemi na trase A pražského metra se zprovoznil loni v dubnu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!