Pražští revizoři budou nahrávat kontroly. Kvůli bezpečnosti

Revizoři pražského dopravní podniku začnou v průběhu srpna při kontrolách jízdních dokladů pořizovat audio záznamy. Opatření zvýší bezpečnost cestujících, ale i kontrolorů. Dopravní podnik věří v pokles počtu stížností na práci revizorů.

Revizoři v pražské MHD
10.8.2014 14:45   |  

„Bohužel se stávají případy, kdy vznikne konflikt a těžko se pak dokládá, na které straně je pravda,“ uvedl ředitel podniku Jaroslav Ďuriš. Známé jsou i případy, které skončily napadením, ať už revizora nebo cestujícího. „Dokumentace celého průběhu přepravní kontroly bude ochranou obou stran,“ doplnil.

Podobný systém podle něj používá dopravní podnik v Českých Budějovicích, kde Ďuriš dříve působil. Počet stížnost tam prý po zavedení systému klesl o 90 procent. O podmínkách používání nahrávacích zařízení jedná podnik s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Pražský dopravní podnik zaměstnává 150 revizorů, kterým v loňském roce na mzdách zaplatil přes 40 milionů korun. V roce 2013 přistihli kontroloři téměř 253 tisíc černých pasažérů. Podnik dle výroční zprávy na pokutách vydělal přes 136 milionů korun. Zhruba od poloviny načerno cestujících lidí se ale pokuty zatím vymoci nepodařilo.

Na otázku, kolik lidé celkově podniku na pokutách dluží, nebyl podnik schopen odpovědět. „Vymáhání nezaplacených pohledávek je totiž průběžný proces, který byl v různých etapách činnosti podniku realizován různými způsoby, kdy se nejprve vymáhaly pohledávky vlastními silami, poté cestou advokátního zastoupení a v poslední době formou odprodeje pohledávek,“ uvedla mluvčí Aneta Řehková. Starší pohledávky navíc po uplynutý určité lhůty propadají. „Jednoznačnou odpověď proto nelze poskytnout,“ doplnila.


Čtěte také:

Černí pasažéři zaplatili loni dopravnímu podniku v Praze přes 100 milionů

Jízda načerno se prodraží. Praha zvedla pokuty na 1500 korun

Praha odstaví všechny tramvaje Porsche, u některých se objevily trhliny

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web