Přesun nákladní dopravy na železnici má podpořit soutěž

29.3.2011 15:20   |  

Ministerstvo dopravy chce podpořit nákladní železniční dopravu pomocí soutěže Volná cesta. Do soutěže se od dnešního dne mohou hlásit všichni přepravci a logističtí operátoři s projekty pro přesun nákladní dopravy ze silnic na železnici. Dnes o tom informoval Aleš Kuták z Dopravní federace, která soutěž organizuje. Výsledky soutěže pořadatelé zveřejní v září.

„Nákladní doprava na železnici není minulost, ale budoucnost České republiky,“ uvedl ministr dopravy Vít Bárta. Podle něj se ministerstvo pokusí udělat maximum pro to, aby dostalo nákladní dopravu zpět na železnice. Na celkové nákladní dopravě v ČR se nyní železnice podílí asi čtvrtinou, zbytek pokrývá především právě silniční doprava. Ještě v roce 1989 byl přitom poměr zhruba opačný.

Přesunu nákladů ze silnic na železnici by podle Bárty výrazně mohla napomoci také obnova železničních vleček, kterých je v zemi kolem 2500. Každou z těchto vleček je podle ministra potřeba prověřit, aby bylo jasné, jestli je možné ji efektivněji využít.

Projekty přihlášené do soutěže Volná cesta bude hodnotit komise složená ze zástupců vysokých škol, Svazu dopravy a občanských sdružení zabývajících se dopravou. Celkový vítěz soutěže bude vyhlášen ve druhé polovině září v rámci Evropského týdne mobility.

Ministerstvo dopravy se snaží podpořit přesun nákladní dopravy ze silnic na železnice také například zvyšováním sazeb elektronického mýtného pro nákladní auta. Od počátku letoška se mýtné zvýšilo o čtvrtinu, kamiony tak na dálnicích platí v průměru pět korun za kilometr. Ministerstvo přitom zároveň snížilo ceny nákladním vlakům za využití kolejí.

Ve strategickém materiálu o rozvoji dopravy do roku 2025 také ministerstvo jako jednu ze základních priorit stanovilo požadavek kombinované dopravy. Náklad se při ní pro cestu na delší vzdálenost překládá z kamionů na vlaky, po železnici se obvykle přepravují kamionové návěsy.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web