Prodeje elektromobilů v Evropě prudce rostou, i přes nízké ceny ropy | E15.cz

Prodeje elektromobilů v Evropě prudce rostou, i přes nízké ceny ropy

8. května 2017 • 12:00

Zatímco během loňského roku si výrobci elektromobilů nepřipsali významný růst, letošní rok by pro ně mohl být do výše prodejů lepší. Nasvědčují tomu čtvrtletní statistiky nových registrací, které meziročně vzrostly o desítky procent. 

Prudký nárůst registrací elektromobilů přichází ve chvíli, kdy se sice ceny ropy pohybují relativně na nízkých hodnotách, ale zároveň většina automobilek oznamuje přechod k elektrickým automobilům. Díky pokračujícímu vývoji se tak již nyní jejich dojezd pohybuje v řádu stovek kilometrů, rostoucí konkurence zároveň tlačí ceny elektromobilů níže. Svou roli hraje také rostoucí síť dobíjecích stanic, a to také v Česku.

Meziročně rostly v prvním čtvrtletí prodeje elektrických automobilů v Evropě o téměř 38 procent – celkem se jich prodalo téměř 33 tisíc. Nejčastěji po vozu na elektrický pohon sáhli Francouzi, kteří jich za první kvartál koupili téměř 7,5 tisíce, tedy asi o čtrnáct set více, než loni. Tradičně velmi úspěšné byly elektromobily v Norsku, kde se jich prodalo téměř sedm tisíc. Tvoří tak více než třetinu trhu s osobními automobily, také díky rozsáhlým státním dotacím, které ale už příští rok z části skončí.

Množství nabíjecích stanic PRE významně narůstá

Úspěch zaznamenaly elektromobily v prvním kvartálu také v Německu, kde výrobci prodali přes pět tisíc vozů. Meziročně se jedná o více než dvojnásobný nárůst. Na třetí pozici se nachází téměř s padesátiprocentním růstem a 4,6 tisíci prodanými vozy Velká Británie. Téměř o pětaosmdesát procent pak vzrostly registrace v Nizozemsku, o téměř šedesát procentních bodů ve Švédsku a o třetinu v Belgii.

České statistiky nerozlišují mezi běžnými elektromobily a plug-in hybridy, i přesto zaznamenaly vozy v těchto kategoriích značný nárůst. Letošních 88 vozidel znamená stoprocentní nárůst proti loňskému prvnímu kvartálu.

Síla alternativy

V Evropě v současnosti klesají prodeje naftových automobilů, loni se jejich podíl poprvé za poslední roky dostal pod 50 procent. Alternativou však nejsou pouze elektromobily, rostly registrace také hybridů. Takzvané plug-in hybridy, které stojí na pomezí elektromobilů a klasických vozů rostly o 21 procent, běžné hybridy o téměř šedesát procent. Téměř ve všech evropských zemích se prodeje zvyšovaly dvouciferným tempem, na Slovensku pak dokonce více než pětinásobně.

Letos v září představí Tesla vlastní elektrický kamion s automním řízením

Růst zažívají také ostatní alternativní paliva jako je LPG, CNG nebo etanol. Celkem se jejich registrace zvýšily o desetinu, v Česku pak dokonce o 25 procent.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!