Průlom: Jančura dostal čísla Českých drah

Dopravní podnikatel Radim Jančura může začít slavit. Po dlouhých tahanicích a proti vůli Českých drah získal od ministerstva dopravy čísla, která ukazují provozní výsledky jednotlivých tratí.

 Radim Jančura
3.1.2013 16:48   |  

Konkrétně má Jančura přístup k údajům o výši dotace ministerstva na jednotlivé rychlíkové spoje a takzvané vlakokilometry.

České dráhy se snažily tomuto vývoji zabránit soudně s poukazem na obchodní tajemství. Ministerstvu podle národního dopravce hrozí sankce a náhrada škody. „Po více než roce jsme získali dokument, který měl už dva roky viset na stránkách ministerstva dopravy,“ řekl Jančura serveru E15.cz.

K údajům, které chce v pondělí zveřejnit na tiskové konferenci, přišel na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Odcházející ministr dopravy Pavel Dobeš vyhověl jeho rozkladu, ačkoliv úřad více než rok Jančurovi vzdoroval.

Podle podnikatele dokument jasně ukazuje, jak se rozdělují čtyři miliardy dotací, které ministerstvo ročně dává na rychlíky. Jde tak prý o veřejnou informaci a nikoliv obchodní tajemství.

Opačný názor ale mají České dráhy, které se kvůli tomu dokonce soudí se svým jediným akcionářem, kterým ministerstvo dopravy je. To, že ministerstvo údaje předalo pouze jednomu subjektu na trhu, považují ČD za porušení zákona a narušení trhu. „Zvýhodňují tak pouze jednoho účastníka trhu,“ řekl ČTK mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Spor hraje významnou roli i u pilotního tendru na zajištění dotované rychlíkové dopravy na trati Ostrava – Opava – Krnov – Olomouc. Řada dopravců si stěžovala, že ministerstvo dopravy nedalo k dispozici údaje za tuto trať. Soukromníci se tak cítili vůči ČD znevýhodněni, jedna stížnost leží dokonce u antimonopolního úřadu.


Čtěte také:

RegioJet přepravil přes milion cestujících

Dráhy se kvůli dotacím soudí s ministerstvem dopravy

Leo Express opustí tři vrcholní manažeři. Novotný od nich čekal víc


Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web