Řecko se znovu pokusí o prodej železničního přepravce TrainOSE

Řecko uskuteční nový tendr na prodej jediného domácího železničního přepravce TrainOSE. Atény chtějí k privatizaci podniku přilákat více zájemců, uvedla řecká privatizační agentura HRADF. Investoři se budou moci začít hlásit od 1. února. Závazné nabídky musejí předložit do 26. dubna.

 vlak TrainOSE
27.1.2016 19:41   |  

Privatizaci TrainOSE plánovala už předešlá konzervativní vláda a v roce 2013 se o převzetí podniku zajímali tři potenciální uchazeči - francouzská železniční společnost SNCF, rumunská firma Grampet Group a řecká stavební skupina GEK Terna, která spolupracuje s ruskou železniční společností RZD. Nakonec ale z transakce sešlo. Řecká vláda tehdy doufala, že prodejem podniku získá 200 milionů eur (5,4 miliardy korun).

Společnost TrainOSE v minulých letech prošla rozsáhlou restrukturalizací, která zahrnovala propuštění téměř poloviny zaměstnanců. V roce 2012 se firmě podařilo vrátit k zisku.

Privatizace státního majetku je jednou z klíčových podmínek záchranného programu pro silně zadlužené Řecko, na němž se Atény dohodly s věřiteli loni v létě. V rámci již třetího záchranného programu by Řecko mělo od EU dostat během tří let až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).


Čtěte také:

Řecko se s věřiteli dohodlo na reformách nutných k získání části pomoci

Řecko prý spěchá s privatizací. Letiště získají Němci, přístav asi Číňané

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

První dáma Spojených států na sjezdu Demokratické strany podpořila kandidaturu Hillary Clintonovou a postavila se proti volbě Donalda Trumpa prezidentem. Od komentátorů z obou… více

Mobilní web