Ředitelství vodních cest znovu bojuje o jez na Labi, má posudek EIA

Ředitelství vodních cest po dlouhých měsících příprav a vyčkávání včera znovu nastartovalo snahu prosadit zdymadlo u Děčína, které má ulehčit plavbu v příhraničním úseku Labe. Na ministerstvo životního prostředí odevzdalo dokumentace EIA k vlivu stavby na okolní prostředí. Nyní se povede bitva o souhlasné stanovisko.

rejdařův sen. Takto by měl podle plánů Ředitelství vodních cest vypadat úsek Labe pod Děčínem, který je poslední neregulovanou částí řeky od soutoku s Vltavou.
1.3.2016 6:23   |  

Dokumentace byla přitom hotova již na podzim, k jejímu odevzdání dalo ale ministerstvo dopravy souhlas až poté, co vláda minulý týden odmítla labské údolí v místě stavby zařadit na unijní seznam evropsky významných lokalit. Zanesení místa do seznamu by znamenalo faktickou stopku stavbě, na druhé straně může Evropská komise hnát český stát za postoj vlády k soudu.

„Zajištění trvalé splavnosti umožní, aby rejdaři poskytovali zákazníkům kontinuální a plánované přepravy a vyčlenili plavidla pro Labe bez rizika, že zůstanou na několik měsíců kvůli suchu uvězněna,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Nová studie podle něho bere v úvahu všechny připomínky, kvůli kterým ministerstvo životního prostředí stejný dokument před čtyřmi lety vrátilo k přepracování.

Fish-friendly turbíny

Ředitelství vodních cest například počítá s osazením takzvaných fish-friendly turbín, které snižují možnost zranění ryb při migraci. Nový posudek rovněž dokládá, že jez nebude mít vliv na poměry v Německu.

Nynější plány ředitelství hovoří o zahájení stavby v roce 2019 a dokončení v letech 2022 či 2023. Součástí projektu za pět miliard korun je i rybí přechod a vodní elektrárna.

Labe pod Děčínem je posledním neregulovaným úsekem řeky od soutoku s Vltavou. Zdymadlo proto prosazují především rejdaři, jejichž přeshraniční výkony každým rokem klesají. Loni za tři čtvrtletí klesly meziročně o desetinu na 890 tisíc tun. Podporu mají i u samosprávy. Naopak ekologické organizace se snaží stavbě zamezit s poukazem na přírodní ojedinělost místa.


Čtěte také:

Losos ohrožuje pětimiliardový projekt jezu na Labi u Děčína

Začíná další kolo tahanic o jez na Labi u Děčína

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku Fotogalerie

Pevnost Akra ukrývá svědectví o nejbizarnějším masakru křižáckých válek. Anglický král Richard I. tu chtěl vyměnit tři tisíce zajatců za jediný dřevěný kříž. Muslimové mu ale… více

Komerční prezentace
Mobilní web