RegioJet chce na slovenské hlavní trati nahradit státního dopravce

Český soukromý železniční dopravce RegioJet by chtěl na slovenském hlavním tahu z Bratislavy do Košic převzít osobní rychlíkovou dopravu, kterou na trati nyní zajišťuje státní dopravce ZSSK Slovensko. Majitel holdingu Student Agency Radim Jančura, do kterého RegioJet patří, se už obrátil na slovenského premiéra.

 RegioJet
11.9.2014 12:52   |  

Podle listu Hospodárske noviny (HN) zatím není známo, zda stát soukromému dopravci vyhoví.

Trať spojující dvě největší slovenská města je dlouhá 445 kilometrů. Pokud by tam celou rychlíkovou dopravu převzal RegioJet, stát by prý ušetřil na dotacích a zároveň by se zvýšil komfort cestování.

Podle odborníků by převzetí rychlíkové dopravy na trati jedinou soukromou společností mělo negativní dopady na trh. Zástupce šéfa Výzkumného ústavu dopravního Pavol Kajánek řekl, že vhodnější by bylo rozdělení spojů mezi několik dopravců.

RegioJet na Slovensku v současnosti zajišťuje státem dotovanou vlakovou dopravu na regionální trati z Bratislavy do Komárna. Od prosince plánuje nasadit vlaky na trať mezi Bratislavou a Košicemi, kde chce konkurovat spojům ZSSK vyšší kategorie InterCity.

Kromě RegioJetu vstoupí na slovenský trh vlakové dopravy také další český soukromý dopravce, společnost Leo Express. Od prosince bude jezdit z Prahy do Košic.


Čtěte více:

Pendolina spojí Prahu s Košicemi. Zkrátí cestu o hodinu

Arriva na linku z Čelákovic do Benešova nevyjede. Kraj nechce platit

Leo Express snížil ztrátu o čtvrtinu. Vydělává jen na jednom spoji


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web